7. juuli 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Eesti Vegan Selts osaleb Arvamusfestivalil

Eesti Vegan Selts korraldab koostöös teiste inimõigustega tegelevate organisatsioonidega augustis toimuval Arvamusfestivalil arutelu „Kullast kallim – väärtustepõhisest majandusest täna ja tulevikus“. Arutelu toimub 10. augustil Paide Vallimäel Tulevikumajanduse alal kell 16.00-17.30. See on eesti keeles viipekeelse tõlkega.

Arutelu juhib Siim Vahtrus (SpeakSmart). Osalejad: Aet Kuusik (Feministeerium), Kadri Sikk (Eesti Vegan Selts), Kristiina Raud (Eesti LGBT Ühing), Kaarel Veskis ( Eesti Autistide Liit), Liina Rajaveer (Eesti Inimõiguste Keskus). Vaata lisainfot.

Blogis: Kuus viisi, kuidas lihatööstus naisi objektistab

“Naistele suunatud reklaamid taandavad naised tihti rindadeks, tagumikuks ja huulteks. Naine ei ole indiviid, vaid kehaosade kogum, mis pakub meestele silmailu. Niisamuti pole kana elusolend, vaid mahlane rinnafilee, ja siga ei nähta enam kui looma, vaid kui ribitükki. Nii naised kui ka loomad kaotavad oma identiteedi ja neid käsitatakse kui tarbitavaid objekte.” Loe edasi.

Teadusajakirjas Health ilmus artikkel Eesti veganite kogemustest meditsiinisüsteemis

Artikli Institutional resistance to veganism: Constructing vegan bodies as deviant in medical encounters in Estonia autoriks on Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige ja Tallinna Ülikooli teadlane Kadri Aavik. See baseerub paar aastat tagasi läbiviidud küsitlusel. Artiklis analüüsitakse, kuidas veganlusse ja veganitesse institutsionaalsel tasandil suhtutakse ja kuidas veganlust meditsiinisüsteemis tõrjutakse.

Grillpeo tervise- ja keskkonnamõju

“Grillimine on üks eestlaste suvistest meelistegevustest. Kuid kliimakriisi valguses tasub oma valikuid kriitilisemalt hinnata ja eelistada keskkonnasõbralikumaid tegevusi. Nimelt selgus uuest uuringust, et ühe keskmise pere grillipidu, kus on laual veiseliha, paiskab õhku rohkem kasvuhoonegaase kui autosõit Tallinnast Pärnusse,” kirjutab seltsi juhatuse liige Ireene Viktor. Loe lähemalt.

Retsept: Herne orsotto

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Eesti uudised

Veganaiandus: 12 meetodit

Postimees avaldas artikli 12 erinevast loomasõbralikust meetodist, mida koduaias proovida: “Veganaiandus on taimekasvatussuund, kus ei kasutata sihipäraselt meetodeid, mis elusolendeid kahjustaks. See tähendab, et see on vaba nii loomsetest lisaainetest (sõnnik, kondipuru, verepulber jne) kui ka keemilistest väetistest. ” Loe edasi.

Foto: Metsik Aed

Kas veganlus viib inimeste väljasuremiseni?

Arst Marta Velgan analüüsib eelarvamust, et vegantoitumine viib viljatuseni: “Tuginedes olemasolevale kirjandusele võib väita, et taimne toitumine ei kahjusta inimese võimet paljuneda, vaid võib suisa suurendada viljakust ning lihtsustada rasestumist. Seejuures tuleks silmas pidada, et taimne toitumine oleks tasakaalustatud ja mitmekülgne, sisaldaks piisavalt vajalikke toitaineid ning annaks piisavalt energiat.” Loe edasi.

Piknik Pärnus

Pärnu veganid ja veganlusehuvilised saavad üheskoos vegantoitu nautida 11. juulil. “Võta ühes vegan söök, jook ja soovi korral sõber. Kõik on teretulnud veetma toredat neljapäevast õhtupoolikut maitsva vegan toidu ja sõbralike inimestega. Eriti hinnas on koduköögi meistriteosed ja katsetused. Esimest korda koguneme suvepealinna Pärnusse!” Lisainfo.

Plastikuta juuli väljakutse

Veel on aega vastu võtta väljakutse ja proovida juulis ühekordset plastikut vältida: “Plastikuta juuli on ülemaailmne liikumine, mis aitab miljonitel inimestel olla osa plastireostuse probleemi lahendusest: et meil oleks puhtamad tänavad, ookeanid ja kokkuhoidvamad kogukonnad. See on isiklik väljakutse, mis on osa ülemaailmsest ühisest pingutusest. Kas sina osaled plastikuta juuli väljakutses ning keeldud ühekordsest plastikust?” Loe lähemalt.

Välismaa uudised

Vegankampaaniad vallutavad maailmas tänavaid

““Piim röövib emadelt nende beebid” loen möödasõitvalt bussilt ja hinge läbib väike rõõmuhõige. Ei, ma ei rõõmusta piimatööstuse üle, mille üheks osaks on vasikate eraldamine lehmade juurest. Rõõmustan hoopis avaliku ja laiaulatusliku tänavakampaania üle, mis toob selle tõsiasja päevavalgele.

Sarnaseid vegansõnumitega reklaame leiab Suurbritannias ja Iirimaal viimastel aastatel kaubanduskeskustest, bussidelt, metroodest, ajalehtedest, spordiüritustelt ja mujalt.” Loe lähemalt.

Uuring taimede valutundlikkusest

“Arutelu selle üle, kas taimed võivad tunda valu on üllatavalt aktiivne ning tekkinud on lausa omaette valdkond – taimede neurobioloogia, mis tegeleb näiteks küsimusega, kas puul on valus kui see ümber kukub ja kas puu võib tunda üksildust? Ajakirjas Trends in Plant Science avaldati mõne päeva eest arvamusartikkel, kus eksperdid leiavad, et vastus sellele küsimusele on üsna kindel – EI.” Loe täpsemalt Fortest.

Kalarestoran sulges kalade säästmiseks uksed

Traditsiooniline Fish And Chip ehk kala ja friikartuleid pakkuv toidukoht Inglismaal otsustas kalade nimel uksed sulgeda. Nende teavituses seisab, et saades teadlikuks ookeanide olukorrast, ei tundnud nad ennast enam piisavalt mugavalt, et toidukohaga samal kujul jätkata. Küll aga lubavad nad peagi välja tulla uue taimetoidumenüüga.

Kas koerale sobib vegantoit?

“Loomaarstid soovitavad hoopis oma lemmiku toidu ise valmis teha ja seda nii, et toit sisaldaks kõiki neid aineid, mida tal vaja on. Lemmikloomade veganlust pole otseselt hukka mõistetud, kuid sel juhul tuleb jälgida, et kõik vajalikud toitained oleksid toidus olemas,” kirjutab Postimees.

Maailmarekord ujumises

Ujuja Rip Esselstyn püstitas oma vanusegrupis 200 meetri seliliujumises maailmarekordi. Esselstyn on vegan ja ta usub, et tema heade saavutuste taga on just vegantoitumine: “Taimed on kõige puhtam kütus. Nad vähendavad põletikke, lühendavad taastumisaega ja parandavad südametööd. Ma olen kindel, et mu võimekus püstitada selles vanuses maailmarekord on 100% seotud sellega, kuidas ma toitun.” Loe lähemalt.

Foto: Rip Esselstyn

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.