9. juuni 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis: Kuidas seaduste abil veganlust ja loomade õigusi edendada

“Veganite diskrimineerimine võtab neilt õiguse elada nii, et nad saaksid austada teiste loomade õigusi ning seega toetab ja põlistab ebaõiglust teiste loomade vastu. Nii rikutakse nii inimeste põhiõigust, et nende veendumisi tuleb austada, kui ka teiste loomade õigust mitte olla omand, mitte olla ärakasutatud või tapetud.

Töötades veganite õiguste edendamise ja kaitsmise nimel, saame kasutada seadusi selleks, et veganid saaksid austada teiste loomade õigusi. Seega on veganite õigused veganitele olulised, sest need kindlustavad, et saame elada oma veendumuste järgi; samas on need väga tähtsad abivahendid meie töös, mille abil saame teiste loomade õiguste eest seista.” Loe lähemalt.

Suur ülevaade vegansuvest!

“Suviseid ajaveetmise võimalusi Eestis jagub ning üritusi korraldatakse igale maitsele. Hea uudis on see, et ka veganite peale mõeldakse üha enam ning toredatel üritustel tühja kõhu kannatamisest on loodetavasti minevik saanud. Küsisime vegantoidukohtadelt, milliseid eripakkumisi kliendid neilt suvel oodata võivad, ning toitlustajatelt, et millistele üritustele neil on plaanis minna. Rääkisime erinevate festivalide korraldajatega, et saada ülevaadet suve palavamalt oodatud sündmustest.” Kuhu suvel minna? Vaata lähemalt siit.

Foto: Vegan Restoran V

Lõputöö veganlusest

Kas oled just ülikooli lõpetamas ning kirjutasid lõputöö veganluse või loomaõiguste teemadel? Saada see ka meile lugeda aadressil eestiveganselts@vegan.ee. Kokkuvõtted huvitavamatest töödest avaldame vegan.ee blogis. Kui oled aga järgmisel aastal lõpetamas, siis vaata juba praegu ideid lõputööks siit.

Arhiivist: Täistaimse toitumise tervisemõjud

Rootsi onkoloogia vanemarst dr David Stenholtz, kes on tuntud täistaimse toitumise eestkõneleja ja ühingu Arstid Tuleviku Heaks (Läkare för framtiden) juht, pidas 13. augustil 2017 Tallinnas loengu täistaimse toitumise ehk veganluse tervisemõjude kohta. Loengus on juttu sellest, milliseid eelised pakub tervisele täistaimne toitumine ning mida silmas pidada, et vegantoitumine oleks tervislik. Loeng on inglise keeles eestikeelsete subtiitritega. Vaata loengut siit.

Eesti uudised

Ajalehes Meie Maa oli juttu piima kahjulikkusest

Ortopeed Anti Kukkela kirjutab Saare lehes Meie Maa piimast ning küsib, miks selle tarbimist tihti kriitikavabalt promotakse. Ta annab ülevaate uuringutest, kus piima mõju tervisele on olnud pigem negatiivne.

“Piimatootjate ja -müüjate reipad ning entusiastlikud väited piima vajalikkusest ja tervislikkusest on aga väga valikuline viis piimast rääkimiseks. Ignoreeritakse ja vaikitakse maha uuringud, milles piim ei olegi positiivne kangelane, pigem vastupidi. Samuti püütakse inimesi panna uskuma, et piim on suisa hädavajalik olemaks terve, ehkki sellele räägib vastu inimliigi ajalugu. Selle artikli eesmärk ongi heita valgust uuringutele, mis ei näita piima sugugi vajaliku igapäevase toiduainena, vaid pigem võõrliigi kehavedelikuna, milles peituvad ohud inimese tervisele.”

Viis taimset jäätist, mida sel suvel proovida

Õhtulehes ilmus ülevaade taimsetest jäätistest. Kas oled neid kõiki juba proovinud? Milline on sinu lemmik?

Ajakiri Plant Based nüüd ka Eestis müügil!

Retseptiajakiri Plant Based on nüüd ka Eestis müügil. Igast numbrist leiad ligi 100 veganretsepti. Vaata lisainfot.

National Geographicu ajakirjas paljastatakse julma tööstuse tagamaad

National Geographicu juuninumbris selgub karm tõde metsloomaturismi kohta: “Metsloomaturism ei ole uus asi, aga sotsiaalmeedia annab sellele hoogu juurde, tõstes kokkupuuted eksootiliste loomadega fotodest ajendatud „asjade, mis tuleb elus kindlasti ära teha“ nimekirja tippu. Tegevusi, mida kunagi reklaamiti põhiliselt reisijuhtides, jagavad seljakotirändurid, bussituristid ja sotsiaalmeedia „mõjutajad“ nüüd otsekohe vaid mobiiliekraani puudutades massidega. Peaaegu kõik millenniumilapsed (23‒38-aastased) kasutavad reisides sotsiaalmeediat. Nende selfid – delfiinidega ujumistest, tiigritega kohtumistest, elevandiga sõitmistest jne – on kulutulena leviv reklaam atraktsioonidele, mis pakuvad uhkelt elamusi vahetust kokkupuutest loomadega.

Kõige selle nähtavuse juures, mille sotsiaalmeedia annab, ei näita ta, mis toimub väljaspool kaamera vaatevälja.” Loe lähemalt.

Inimkond saab otsa?

“Austraalia teadlaste äsjane raport kinnitab, et kliimakatastroof on vältimatu. Lähema 30 aasta jooksul saab inimeste maailm otsa. Ökoloog Mihkel Kangur ütleb, et see juhtub tõenäoliselt veelgi varem.” Loe lähemalt, mida kliimakatastroof Eesti jaoks kaasa toob.

Üleskutse: Pange loomadele ja lindudele veenõusid!

Eesti Metsloomaühing tuletab meelde, et suure kuumuse ja kuiva ilma tõttu kannatavad ka loomad ja linnud janu käes.

“Palume kõigil viia aedadesse või muudesse sobivatesse kohtadesse loomadele ohutuid madalaid veenõusid ning ärge unustage neid ka igapäevaselt täita! Veenõu ei tohi olla liialt sügav või kõrge äärega, et loomad sinna lõksu ei jääks või ei uppuks! Suurtele sügavatele veetünnidele pange peale võrk või kate, et loomad janu kustutama tulles sinna sisse ei kukuks! Ka väikestele laululindudele on vaja nii joogi- kui suplusvett!”

Välismaa uudised

Uus uuring liha kahjulikkuse kohta

Kui seni on arvatud, et kahjulik on eelkõige punane liha, siis uuest uuringust selgub, et ka valge liha tarbimine pole tervislik. Valges lihas sisalduv küllastunud rasv tõstab samamoodi halba kolesterooli. Uuringu kohaselt olid parimad näitajad grupil, kes tarbis liha asemel taimseid valguallikaid. Loe lähemalt.

Mälestusmärk farmiloomade auks

Mai lõpus avati lemmikloomade surnuaias “Monument loomade auks, keda ei leinata”. Monumendi autor on kunstnik Linda Brant, kes sai selle loomiseks toetust Culture & Animals fondilt. Eesmärgiks on tähelepanu pöörata loomadele, keda inimesed kasutavad ja tapavad ning kelle elude peale samas tavaliselt ei mõelda. Loe edasi.

Foto: Ed Watkins

Uus raamat: vegankunsti kogumik

Raamat The Art of Compassion on esimene omalaadne, kuhu on koondatud 80 kunstniku veganluse ja loomaõiguste teemaline looming. Raamatu müügitulu läheb organisatsiooni Veganuary toetuseks.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.