10. märts 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Kaunilt kujundatud lasteaedade veganmenüüd nüüd ka veebis

Eesti Vegan Seltsi koostatud lasteaedade menüüd ilmusid ajakirja Vegan veebruarinumbris. Nüüd on see kaunilt kujundatud menüüvihik saadaval ka veebis. Kui ajakirja vahel ilmus viie päeva menüü, siis veebist näed kümne päeva menüüd. Vihikust leiad ka seltsi toitumisnõustaja Eliis Salmi koostatud tervisliku toitumise spikri ning seltsi juhatuse liikme Anniina Ljokkoi koostatud testi “Kas laps saab toidust vajaliku kätte?”. Vajuta selle nägemiseks siia.

9 müüti vegantoitumise kohta

Eesti Vegan Seltsi toitumisekspert Florian Biesinger lükkab viimases ajakirja Vegan numbris ümber mitmeid toitumismüüte:

“MÜÜT: tervisliku taimse toidusedeli koostamine on väga keeruline

Taimse toitumise põhitõed, mis tagavad kõigi eluks vajalike toitainete küllaldase saamise, ei ole sugugi keerulised ja mahuvad ühele A4-lehele.

Toitumisriskid on oluline krooniliste haiguste käitumuslik riskitegur. Peamiste toitumisriskide osas on tuntav eelis veganitel, kuna toidusedel sisaldab rohkem toidugruppe ja toitaineid, mis on seotud väiksema haiguste riskiga: köögi- ja puuvilju, pähkleid/seemneid, täisteravilju ja kaunvilju, kiudaineid ja polüküllastumata rasvhappeid.

Keskmise vegani toidusedelis on ka vähem haiguste riske tõstvaid küllastunud ja trans-rasvhappeid ning puuduvad töödeldud ja punane liha.”

Loe edasi siit.

Vikerraadios tuli juttu veganlusest

Vastlapäeval käis Vikerraadio saates Vikerhommik külas Eesti Vegan Seltsi liige Nelly Voolpriit. Nelly rääkis sellest, kuidas ta veganluseni jõudis. Stuudios prooviti ka vastlapäevatoitude veganversioone nagu hernesupp ja vastlakukkel. Juttu tuli ka lähenevast paastuajast. Kuula saadet siit.

Retsept: üleöö kaerahelbed

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata selle nädala retsepti siit.

Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust

Aitame inimestel teha loomade, tervise ja keskkonna suhtes vastutustundlikumaid valikuid ning jõuda ja jääda veganluse juurde. Meie visiooniks on veganmaailm, kus inimesed ei kasuta ega tarbi loomi ning planeedi ressurssidega käiakse ümber vastutustundlikult.

Toeta meie tegevust, et aidata kaasa veganluse levikule. Abiks on nii ühekordsed toetused kui ka püsiannetused. Aitäh juba ette! Toetamiseks vajuta siia.

Eesti uudised

Ajaleht Sakala kirjutas vegantoidu võimalikkusest koolides

Ajalehes Sakala ilmus artikkel “Ajale jalgu jäänud määruse tõttu on taimetoitlaste koolilõuna kesine”, kus oli arutluse all koolilõuna võimalused neile, kes toituvad teisiti, sh kajastati taimetoitlaste ja veganite olukorda.

Lisaks ilmus Sakalas tänuväärne juhtkiri, kus kutsuti üles taimetoitlastest noori toetama:

“Kuidas peaks käituma lapsevanem, kelle võsuke on nõnda suur loomasõber, et ta süda ei luba liha süüa? Kriitikud ütlevad seepeale, et niisugune maailmavaade on alles viimastel aegadel pead tõstnud ja vanasti sellist küsimust ei tekkinud. Jah, tõepoolest – ühiskonna suhtumine loomadesse on muutunud.

Muu hulgas on kasvanud inimeste, nende seas koolinoorte teadlikkus loomsete toiduainete valmistamise hinnast selle kõige laiemas tähenduses. Kas ühtede otsus süüa liha edaspidigi on millegi poolest moraalselt õigem teiste valikust ilma selleta läbi ajada?”

Tallinna Teeninduskoolis on nüüd ka üks valikaine veganlusest

“Valikaine „Veganitoit ja elustiil“ elluviimise hüppelauana toob Tallinna Teeninduskooli kutseõpetaja Pirje Pärimets välja just isikliku soovi tutvustada taimetoidumaailma põhjalikult ka oma õpilastele, sest põhiõpingutes keskendutakse õpetaja sõnul sellele vaid põgusalt.” Loe lähemalt.

Vähi ja toitumise 2-päevane intensiivkoolitus

“Sellele küsimusele aitame leida vastust Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM) arstide ja toitumisnõustajate loodud auhinnatud Food For Life programmi kuuluva vähi ja toitumise seoseid käsitleva praktilise koolituse abil.” Lisainfo.

Eestisse jõuavad suurejoonelised kliimastreigid

15. märtsil toimuvad nii Tallinnas jui ka Tartus liikumise Fridays For Future raames korraldatud kliimastreigid.

“Teadlased on kliimakriisist rääkinud aastakümneid ja valitsused on neid aastakümneid ignoreerinud. Miks peaksime siis istuma koolis ja omandama haridust, kui haritud inimesi kuulda ei võeta? Enam pole aega oodata, et keegi teine häält teeks. Täiskasvanud ei ole probleemi tõsidust mõistnud ja neile on vaja äratuskella.

See pole üleskutse mitte üksnes koolinoortele. Rääkige toimuvast oma vanematele, selgitage olukorda oma õpetajatele ja kutsuge nad kaasa. Võtke käekõrvale oma õed-vennad, sest ohus on meie kõigi tulevik ja kokkuvõttes inimkonna säilimine.”

Liitu Tallinna või Tartu üritusega.

Suvine suurüritus Tallinn Vegfest 2019!

Pane kuupäev kirja, sest Taimetoidumessi tiim teatas äsja, et 27. juulil toimub Kultuurikatlas suvine suurüritus Tallinn Vegfest 2019! Lisainfo saamiseks jälgi messi Facebooki ja Instagrami lehte.

Välismaa uudised

Ilmus ülemaailmne veganite uuring

Veebiküsitluses osales üle 12 000 vegani. Ka 96 Eesti veganit oli küsitlusele vastanud. Vastajatelt uuriti nende veganiks hakkamise põhjusi ning asju, mis neid sellele teele suunasid (nt dokumentaalfilmid, videod, raamatud jne).

68,1% vastas, et veganiks hakkamise põhjuseks olid loomad. 17,4% tõi põhjuseks tervise ning 9,7% keskkonna. 21,9% suunas sellele teele mõni dokumentaalfilm. 16,8% puhul oli mõjutajaks mõni sõber või pereliige.

Vaata siit lähemalt, kas sinu vastused kattuksid teiste veganite vastustega.

ÜRO kutsub eelistama taimset toitu

ÜRO avaldas joonise, millega kutsutakse üles keskkondlikel põhjustel eelistama taimset toitu. Joonisel on näha erinevate toiduainete kasvatamise veekulu.

Arstid: piim tuleks toitumissoovitustest eemaldada

USA arstide organisatsioon Physicians Committee for Responsible Medicine soovib, et USA toitumissoovitustest eemaldataks piim. Nad lisavad, et piimatooted on ohtlikud ning on viimane aeg, et toitumissoovituste komitee koostatud soovitused oleksid selles osas tõenduspõhised. Loe lähemalt.

Physicians Committee for Responsible Medicine asutaja dr Neal Barnard andis eelmisel aastal intervjuu perearst Marta Velganile. Vaata seda siit.

Dr Neal Barnard

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.