18. märts 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Veganpered vajavad rohkem tuge

Äsja ilmunud Eesti Ekspressi artikkel kriminaaluurimise alla sattunud veganitest näitab, et veganpered vajavad riigiasutustelt rohkem tuge ning info tervisliku vegantoitumise kohta peab olema laialdasemalt kättesaadav.

Veganite arv üha kasvab. Lahenduseks ei ole veganite hirmutamine või veganlusega seotud info summutamine. Tagajärjeks on usaldamatus, mis teeb veganite jaoks veelgi keerulisemaks saada vajadusel nõu ja toetust. Loe lähemalt.

Pöördu õigusnõustaja poole

Kas tööandja halvustab su veendumusi või kohtleb sind veganlusega seoses ebasoodsamalt? Sul on töökohal õigus võrdsele kohtlemisele. Euroopa Inimõiguste Kohus loeb veganluse veendumuseks, mille järgijatele laieneb sarnaselt teiste veendumustega kaitse diskrimineerimise eest.

Mari-Liis Sepper

Kui sind on ebaõiglaselt koheldud, siis pöördu õigusnõustamisse. Kirjuta eestiveganselts@vegan.ee ja kirjelda omaprobleemi või esita küsimus. Igale pöördujale on esimene tund nõustamist tasuta, edasine nõustamine toimub vastavalt kokkuleppele. Eesti Vegan Seltsi õigusnõustaja on jurist Mari-Liis Sepper. Mari-Liis on töötanud üle kümne aasta inimõiguste ja võrdõiguslikkuse küsimustega nii avalikus kui ka kolmandas sektoris.

Retsept: laste šusi

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata retsepti siit.

Eesti uudised

Pärnu Taimetoidupäeval räägitakse veganmaterjalidest

Kuidas olla vegan ka oma riietuses? Merilyn Haugas räägib riietest, mida tehakse puuviljadest, seentest, puulehtedest ning koorest, ja tutvustab materjale, mida kanda talvel, et oleks piisavalt soe aga ei peaks kasutama loomavilla või linnusulgi. Loeng algab kl 14.

Taimetoidupäeval on 23. märtsil kohal ka Eesti Vegan Selts. Vaata Pärnu Taimetoidupäeva kohta lähemalt siit. Kohtumiseni!

Välismaa uudised

Kliimaaktivist ja vegan on Nobeli rahupreemia kandidaat

Rootsi koolitüdruk Greta Thunberg, kelle eeskujul korraldavad koolinoored üle maailma laiaulatuslikke kliimaproteste, esitati Nobeli rahupreemia kandidaadiks. Greta äratas eelmisel aastal meedias tähelepanu oma pealehakkamise ja julgete sõnavõttudega. Ta on liikumise “Koolistreik kliima eest” eestvedaja, millega noored soovivad võimulolijatele näidata, et kui kliimuutuste vastu midagi kiiremas korras ette ei võeta, ei ole neil kooliskäimisest kasu, sest praeguste suundumuste järgi ei pruugi neil tuleviku ollagi.

Greta näitab kliimasõbralikku eeskuju ka oma eluviisidega – ta on vegan ning on loobunud lennukiga reisimisest.

Londonisse jõudis uus vegan tänavakampaania

Veganorganisatsioon Surge, mille taga on tuntud veganaktivist Earthling Ed algatas Londonis tänavakampaania. Kampaanias kutsutakse inimesi üles loomade elude peale mõtlema ja veganiteks hakkama. Kampaaniat rahastatakse annetustest ja vegantoidukoha Unity Diner tuludest.

LUSH loobus munade kasutamisest oma toodetes

Kosmeetikatootja LUSH teatas, et loobub munade kasutamisest oma toodetes. Nad põhjendavad seda asjaoluga, et ühtegi tüüpi munatootmine pole kannatustevaba.

Loodetavasti see tähendab, et mingil hetkel on kõik nende tooted vegan. Kuigi suurem osa LUSHi toodetes on veganitele sobilikud, on hetkel mõnes tootes kasutatud ikkagi veel piima, mett ja lanoliini.

Loe lähemalt nende Instagramist.

Hesburger hakkab vegantooteid tootma

“Pole kahtlust, et taimetoitlus, veganlus ja ökotoit jätkavad võidukäiku ning seda trendi ei ole toidupakkujatel arukas ignoreerida. See aga ei tähenda sugugi seda, et burgerid ja muud sarnased tooted kaovad minevikku. /—/

Liigime meiegi edasi ja mõtleme igapäevaselt tarbimissuundade peale. Oleme Soome ehitamas uut Hesburgeri tehast, kus hakkame tootma taimsete valkude tooteid. Eesmärgiks laiendada nii kiiresti kui võimalik sortimenti, pakkudes oma restoranides maitsvaid valikuid nii taimetoitlastele kui veganitele.” Loe edasi.

Film “Liha lõpp” on nüüd üle kogu maailma vaadatav

Taimetoidumessil linastunud filmi “Liha lõpp” (The End of Meat”) saab nüüd veebist vaadata.

Bratwursti ja šnitsli kodumaal, Saksamaal, on liha oluline osa toidusedelist. Seda kuni paar aasta taguse ajani, kui arvamused hakkasid mõnevõrra muutuma. Kõrgem teadlikkus terviseteemadest ja lihaga seonduvad skandaalid on viinud poliitiliste ja eetiliste debattideni lihatarbimise teemal ja tõusnud on taimse toidusedeli populaarsus. Lihatootjad on hakanud tegema täistaimseid tooteid ja pea iga toidutootja kasutab ja lisab usinasti toodetele veganmärgiseid. Kas need muutused tähistavad lihatarbimise ajastu lõppu? Kas saabumas on pöördepunkt inimeste ja loomade vahelistes suhetes?

“Liha lõpus” seab režissöör Marc Pierschel sammud rännakule, mis paljastab lihavaba maailma mõjud keskkonnale, loomadele ja meile. Ta tutvub internetifenomeniks muutunud Imesea Estheriga; vestleb saksa veganliikumise pioneeridega; külastab esimest täielikult taimetoitlaste linna Indias; näeb farmiloomi nautimas oma uut elu vabaduses; tutvub, kuidas tulevikus loomseid tooteid ilma loomadeta tehakse, sh isegi taimset peekonit jpm.

Vaata filmi siit. Filmil on ka eestikeelsed subtiitrid.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.