30. september 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Käisime Islandil

Käisime koos Soome Veganliiduga Islandil, et kohtuda Islandi Vegan Seltsiga ning arutada koostöövõimalusi Põhjamaades. Samuti tutvume kohaliku veganskeenega. Järgmine kohtumine toimub Soomes ning seejärel tulevad novembris meile külla soomlased ja islandlased, et üheskoos tutvuda veganluse olukorraga Eestis ja osaleda Taimetoidumessil toimuval paneeldiskussioonil.

Projekti toetab Põhjamaade Ministrite Nõukogu.

Islandil koos Soome ja Islandi seltsidega

Blogis: Nipid toiduraiskamise vähendamiseks

“Üks asi, mida ma range eelarvega roogasid valmistades hindama õppisin,  ning millega ma tahaksin, et ka mu lugejad ära harjuksid, on see, et toitu võib valmistada ka lähtudes ainult sellest, mis sul parasjagu sahvris on. Näiteks, kui retsept nõuab, et sa peaksid kasutama lehtkapsast, siis võiksid täie hingerahuga kasutada ükskõik millist rohelist, mis kodus olemas on, selmet hakata spetsiaalselt poodi minema. Enamik rohelisest on retseptides omavahel asendatav. Samuti on igat värvi paprika värvist sõltumata sobilik (kui retsept nõuab paprikat). Samuti ajab sibula puhul asja ära nii sibul ise kui ka porrulauk, šalottsibul jne – ehk siis iga sibulalaadne toode. Sama lugu on ka teiste toiduainetega.” Loe edasi.

Foto: Engin Akyurt

Intervjuu: Soome artivist Marita Tanninen

“Veganiks hakkasin umbes seitse aastat tagasi. Ma teadsin alati, et loomsete toodete kasutamine on vale, aga mingil põhjusel ei tahtnud ma seda endale tollal teadvustada. Kui lõpuks loomakasvatuse reaalsust mõistsin, oli see mulle raske löök. Peamine tegur selles oli mu kassi haigestumine ja surm. Ma mäletan, kui kurb oli teda kannatamas näha. Ma taipasin tollal, et miljardid loomad kannatavad iga päev.

Ma usun, et igal elaval ja tundevõimelisel olendil peaksid olema õigused – elada, otsuseid teha, erilist elu elada. Paljud inimesed ei mõtle loomade õiguste peale, sest nii on ühiskonnas kombeks. Meile on põlvkondade viisi õpetatud, et loomad on loodud meile kasutamiseks, mistõttu satuvad meie vaated ja arvamused tihti sellega vastuollu.” Loe edasi.

Can You See Me? Disain: Marita Tanninen

Osalesime kliimastreigil

Kommentaar Eesti Päevalehes

Eesti Päevalehes hakkas ilmuma kliimateemadele pühendatud rubriik, kus sel nädalal arutleti taimsele toidule ülemineku olulisusest ja küsiti, kas kohalik loomne toit oleks lahendus:

“Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Ireene Viktor märkis, et kui räägitakse taimetoidule üleminekust, siis tuuakse tihti esile suurenevaid põllumaid ja kasvavat importi, kuid ei arvestata, et ka loomad tarbivad taimetoitu, mille asemel saaks kasvatada sööki hoopis inimestele. Euroopa Liidus kasutatakse ligi kahte kolmandikku teravilja loomasöödana, samal ajal kui inimesed tarbivad kolmandiku. Viktor rõhutas, et seejuures ei toitu ka loomad pelgalt kohalikust söödast: EL impordib umbes 70% oma loomasööta, mille kasvatamiseks kulub 20 miljonit hektarit maad väljaspool Euroopat.

Viktori sõnutsi jääb säärastest toiduteemalistest aruteludest tihti mulje, justkui taimset toitu sööksid üksnes veganid. „Köögiviljade osakaal on veganite menüüs sama suur, nagu see peaks olema tervislikult toituval mitteveganil,” selgitas ta. „Liha asemel söövad veganid näiteks hoopis kaunvilju. Samuti on menüüs olulisel kohal teraviljad ja pähklid-seemned. Kõik need peaksid tervise säilitamiseks olema tähtsal kohal ka mittevegani menüüs. Kuna meie kliimas saab näiteks talvel värsket kraami vähe kasvatada, siis tuleb paraku nii veganitel kui ka mitteveganitel toituda peale kodumaise toidu ka sissetoodud värsketest taimedest.”

Retsept: Tofu-šokolaadikook

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Foto: Triin Laas

Eesti uudised

Eesti vegansportlane purustas maailmarekordi

Rulluisusportlane Tõnis Paalme sooritas 28. septembril Berliinis maailmarekordi tagurpidi uisutamises. Ta läbis maratoni ajaga 1:38:55. Palju õnne! Loe tema tegemiste kohta lähemat ajakirjast Vegan.

Kuidas süüa rohkem köögivilju

“Uuringud näitavad üht ja sama – enamik meist sööb liiga vähe köögivilju. Nii selgus Tervise Arengu Instituudi läbiviidud tervisekäitumise uuringust 2018. aastal, et 70% vastajatest ei tarbinud piisavalt (vähemalt 300 g päevas) köögivilju. Köögiviljad seostuvad paljudele negatiivsete lapsepõlvekogemustega, mil silme ette kerkivad lasteaias lödiks keedetud porgand ja kaalikas. Rõõmu osatakse sügiseti tunda ehk oma aia tomatist ja kurgist. Kuid paljud ei teagi, kuidas neid üldse süüa või mida maitsvat neist valmistada. Siit leiad mõningaid nippe.”

Meeleavaldus kalafestivalil

“Kogukond Tallinn Fish Save korraldas kalafestivali käigus aktsiooni, millega kutsuti inimesi üles loobuma kalade vägivaldsest surmamisest ning nende söömisest. Alternatiivina pakuti festivalikülastajatele taimset porgandilõhet.” Kohal käis ka Õhtuleht.

Järgmine meeleavaldus toimub 5. oktoobril Mustamäel kalafestivali raames. Vaata lisainfot siit.

Välismaa uudised

Uus äpp: Talk Vegan to Me

Oled sõpradega väljas ja keegi võtab veganluse teemaks? Suguvõsa kokkutulekul hakkab tüütu onu taimede tunnetest rääkima ja vanaema muretseb, et sured valgupuudusesse? Pole probleemi, uus äpp päästab su hädast välja ja aitab vastata tüüpilistele veganlusevastastele argumentidele! Lisaks jagatakse vajalikke fakte, filmisoovitusi ja muud.

Talk Vegan To me on tasuta allalaetav nii iPhone’i kui ka Androidi jaoks.

Moby lasi kaelale tätoveerida lause „Vegan kogu eluks“

“Ma olen olnud vegan peaaegu 32 aastat, seega selle tätoveeringu tegemine tundus päris mõistlik otsus olevat. Loomade õiguste ja nende vabastamise nimel töötamine on minu elutöö,” selgitab ta, lisades, et tema jaoks on elu lõpuni veganiks jäämine ilmselge, vahendas Õhtuleht.

Soome koolides ei pakuta varsti enam piima?

Helsingi linnavalitsus võitleb kliimamuutuste vastu. “Linnavolikogu liige, Soome Koonderakonna ridadesse kuuluv Otto Meri teatas aga väljaandele Ilta-Sanomat, et linna piirides tuleks ära keelata piima pakkumine. Piima ei tohiks toidu kõrvale joogina serveerida enam koolides, lasteaedades ja muudes taolistes asutustes.” Loe lähemalt Delfist.

Joaquin Phoenix osaleb vegankampaanias

Veganist näitleja Joaquin Phoenix osaleb spetsiesismivastases plakatikampaanias, mida saab näha kuulsal Times Square´il. Plakatil seisab: “Me oleme kõik loomad. Lõpeta spetsiesism. Ela veganina.” Arvatakse, et seda plakatit näeb tänaval kuni 300 000 inimest.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.