17. september 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Üleskutse koolidele ja lasteaedadele: arvestage ka veganitest lastega

Kuigi veganperesid ja veganlapsi on üha rohkem, ei osata enamikes Eestimaa koolides ja lasteaedades sellega veel arvestada ning vegantoitu ei pakuta, mis tähendab, et veganitest lastel tuleb toit ise kooli kaasa võtta või tühja kõhtu kannatada. Eesti Vegan Selts kutsub koole ja lasteaedu uuel kooliaastal arvestama veganitest lastega ja tagama ka neile võimaluse saada täisväärtuslikku ja mitmekülgset toitu. Loe lähemalt.

Blogis: Kas veganid vihkavad talunikke?

“Kerge on süüdistada loomade ekspluateerimises ja tapmises otseselt osalevaid inimesi. Sel juhul mõistetakse aga täitsa valesti, kuidas see süsteem töötab. Suurtööstuste palgalolijaid ekspluateeritakse samamoodi kui loomi, keda neid on palgatud ekspluateerima. Talunikud on kõige häälekamaid elanikerühmi, kes kurdab oma palga üle. Nende ja tapamajatöötajate töökeskkond on üks ohtlikemaid ja tööõnnetuste tõenäosus seal on suur.

Meie kui aktivistid peame keskenduma algpõhjusele, mitteveganitest enamusele, et loomade õiguste rikkumisele parimal võimalikul viisil tähelepanu tuua. Peame endasuguseid tavalisi inimesi harima, et nad mõistaksid, et ka teistel loomadel on elu, mis on neile kallis, ka neil on tunded nagu kassidel, koertel ja meil endil. Me peame selgitama, kui ebaõiglane on kedagi ära kasutada ja tappa lihtsalt sellepärast, et ta kuulub teise liiki.” Loe edasi.

Liitusime algatusega Kliimaneutraalne Eesti aastaks 2035

Soovime Eesti riigilt kiiret tegutsemist kliimamuutuse pidurdamiseks: Eesti peab saavutama kliimaneutraalsuse hiljemalt 2035. aastaks teaduspõhiste ja kogu ühiskonda kaasavate õiglaste lahenduste kaudu. Ka sina saad sellele kaasa aidata, kui annad siin oma allkirja.

Retsept: Šokolaadikook

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Foto: Madis Arumäe

Eesti uudised

Tallinnas saab vegankokaks õppida

Õhtuleht kirjutab Tallinna teeninduskooli uuest erialast: “Meile tuli õppima üks naine kaitseväest. Tuligi selle mõttega, et veganitoitu nõutakse kaitseväes üha rohkem,” ütleb Mikk, et veganitoitumine on kasvav trend ja tulevikus üha olulisem. „Alguses oli koolil plaanis luua taimetoidueriala, aga minu tingimus oli vegan,” sõnab Mikk ja lisab, et lihtsalt vegetaarne toitumine on eilne päev. „Taimetoit on nii aasta 1998, täna on veganitoidud saadaval juba igas kolmandas restoranis.””

Ilmus ajakirja Vegan uus number

Ajakirja saab soetada Selveritest (Partnerkaardiga tasuta) ja vegantoidukohtadest. Loe siit, millest uues numbris juttu on.

Selgusid parimad vegantooted: jogurtid, batoonid, majoneesid ja köögikoored

“Juba on medalid kaela saanud taimsed piimad, piimašokolaadi alternatiivid, taimsed kotletid, liha- ja vorsti alternatiivid, jäätised, sorbetid, külmkastmed, kiirtoidud ja supid. Kõikide  võidukate vegantoodetega saab tutvuda ajakirja sotsiaalmeedias või eelnevalt ilmunud numbrites. Sel korral toome teieni järgnevad neli põnevat kategooriat: batoonid, toorbatoonid, majoneesid ja köögikoored.” Loe lähemalt.

Ülevaade taimsetest köögikoortest

Delfis ilmus põhjalik ülevaade taimsetest köögikoortest: “Kui sa pole just igapäevane poeskäija, siis ikka juhtub, et ­suhteliselt ­kiiresti riknevat piima külmikus pole. Või oled vegan või on sul laktoosi­talumatus? Siis on sul söögitegemisel abiks taimsed koored.”

Uus vegansöögikoht Tallinnas: Very Vegan

Very Vegan pakub vürtsikaid Tai köögi toite. Asukoht: Katusepapi 4, Tallinn.

Kuidas toitumisega diabeedi vastu võidelda?

Tuntud taimse toitumise eestkõneleja dr Neal Barnard´i TEDx Talk´i video diabeedi ja taimse toitumise teemadel on nüüd eesti keelde tõlgitud!

Dr Neal Barnard on George Washington´i ülikooli meditsiiniprofessor ja organisatsiooni Physicians Committee for Responsible Medicine asutaja ja president. Ta on kirjutanud rohkem kui 70 teadusartiklit ja avaldanud 18 raamatut. Ta peab oluliseks ennetava meditsiini ja tervisliku toitumise edendamist.

Tõekuubikud Tallinnas ja Tartus

Kui sa pole varem Tõekuubikul käinud, siis on sul see võimalus 21. septembril Tallinnas ja 28. septembril Tartus.

“Tõekuubik on rahumeelne paigalseisev meeleavaldus, mis sarnaneb kunstietendusele. See demonstratsioon tegutseb korrastatud viisil, mis aitab möödujate tähelepanu tõmmata ja neis huvi tekitada; me proovime pealtnägijaid veganluse juurde suunata, vesteldes nendega väärtuspõhiselt ja näidates neile videosid enim levinud viisidest, kuidas loomi ekspluateeritakse, ka kohalikes farmides.”

Meeleavaldus kalade heaks

Kalafestivali raames toimub Kalarannas meeleavaldus kalade heaks: “Kui sulle tundub, et kalafestival võiks tähendada hoopis nende olendite austamist ja elada laskmist, siis tule ja jaga oma arvamust koos Tallinn Fish Save’iga 21.09 hommikul!” Vaata lähemalt.

Välismaa uudised

Lewis Hamilton lõi rahvusvahelise veganburgeriketi

“Koos The Cream Group organisatsiooniga avas vormelisõitja Lewis Hamilton maailma esimese rahvusvahelise burgeriketi Neat Burgers. Esimene restoran avati 2. septembril Londonis.” Loe lähemalt.

Festivalid Kaunases ja Helsingis

Sügiseste veganfestivalide hooaeg on alanud! 28. septembril tasub siht seada Leetu Kaunase Vegfestile või Soome Vegemessutile! Kumba jätta, kumba võtta? Raske valik.

Uus kampaania: Dining on Destruction

Suurbritannias algas uus kampaania Dining on Destruction, millega soovitakse tähelepanu pöörata loomatööstuse hävitavale keskkonnamõjule ning nõuda, et valitsus astuks samme, et üle minna jätkusuutlikule taimepõhisele toidusüsteemile.

“Taimede kasvatamisel otse inimtoiduks on palju väiksem kliimamõju ning see vabastaks põllumaad, aitaks kaasa bioloogilise mitmekesisuse arengule ja aitaks jätkusuutlikult toita kasvavat inimkonda.”

Näitleja Joaquin Phoenix käis Kanadas just seda tegemas

Näitlejal Joaquin Phoenixil tuleb peagi välja uus film “Jokker”, millele ennustatakse juba praegu Oscarite sadu. Kuid vastupidiselt kuritegelikule filmikarakterile on Phoenixil sees soe süda.

Nimelt käis ta eelmisel esmaspäeval Kanadas avamas uut loomaõigustele pühendatud tänavakampaaniat Be Fair Be Vegan, üllatades sellega kohalikke metrooreisijaid. Be Fair Be Vegan kampaaniaplakatid kutsuvad üles inimesi hakkama veganiteks ja mõtlema loomade peale, keda kasutatakse toiduks, katseteks ja meelelahutuseks. Plakatid jäävad Toronto tänavatele kaheksaks nädalaks.

Joaquin Phoenixi hakkas ise veganiks, kui ta oli kolmeaastane ning ta on kogu oma karjääri vältel toetanud tulihingeliselt ka erinevaid loomaõiguste kampaaniaid, muuhulgas on ta andnud oma jutustajahääle loomade olukorda paljastavatele filmidele „Earthlings“ ja „Dominion“.

Foto: Jo-Anne McArthur/We Animals

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.