26. mai 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Uus intervjuu blogis! Aktivist: Meie saame koju minna, ohvrid aga jäävad põrgusse

Eestist pärit vegan Triinu elab juba ligi kümme aastat Inglismaal. Päeval töötab ta konsultandina, kuid vaba aja pühendab loomadele ja aktivismile. Ta tegutseb liikumistes, mis eesti lugejatele võivad tunduda ehk liigagi julged või suisa äärmuslikud. Uurisime temalt lähemalt, kuidas ta nendeni jõudis ja mida need aktivismivormid endast kujutavad.

“Mäletan, et olin jõusaalis ja harjutuste vahepeal viis mind miski Facebooki, kus nägin ühte videot lehmast, kes on teel tapamajja. Videos ei olnud üldse räiget pildimaterjali, aga loom oli täiesti alla andnud. Mul hakkas füüsiliselt nii paha, et pidin jõusaalikülastuse pooleli jätma, et mitte harjutusmati peale oksendada. See lühike klipp kuidagi lõikas mulle südamesse. Läksin koju ja hakkasin kohe aktivistide gruppe enda piirkonnas üles otsima. Nädal hiljem osalesin oma esimesel aktivismiüritusel: olin tapamaja juures ja vaatasin neid samu loomi, keda olin näinud videotes. See päev muutis mind täielikult. Sellest päevast peale sai minust aktivist ja enam ma oma elu ilma selleta ette ei kujutakski.” Loe edasi.

Ireene Viktor: veganlus pole pärimuskultuuri vastu, vaid vägivallatuse poolt

Viimastel nädalatel on laineid löönud Kihnus asuva Uiõ-Matu talu perenaise Mare Mätase sõnavõtt veganluse ja veganite teemal. Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige vastas sellele:

“Veganlus ei ole ka trendikas moevool või toiduga pirtsutamine. See on hoidumine vägivallast. See on hirmu, valu ja rõõmu tundvate indiviidide elude väärtustamine, loobumine nende kehade kasutamisest ja nende tapmisest. Veganlus on sotsiaalse õigluse liikumine. Seetõttu ei saa vegan kusagil külas olles pelgalt viisakusest loomset tarbida, sest see tähendaks tema silmis vägivalla toetamist. Teise kultuuri austamine on oluline, aga vaid teatud piirini – see ei tähenda, et peaks oma maailmavaatest loobuma ja hakkama vägivalda toetama lihtsalt seepärast, et teises kultuuris seda tehakse.” Loe lähemalt ERRi arvamusrubriigist.

Tule toitumisnõustamisse!

Soovid kindel olla, et su menüü on täisväärtuslik ja mitmekülgne? Tule toitumisnõustamisse! Eesti Vegan Seltsi toitumisnõustaja pakub teaduspõhist infot taimse toiduvaliku tervisliku ja turvalise planeerimise kohta. Nõustamise aluseks on kliendi olukord ja küsimused, eesmärgiks praktilised lahendused vegantoitumise täisväärtuslikuks teostamiseks.

Toitumisnõustamist pakub tervisedenduse kõrgharidusega inimene, kellel on aastatepikkune isiklik kogemus veganlusega. Nõustamine on konfidentsiaalne ja toimub kokkuleppel Eesti Vegan Seltsi ruumides Tallinnas. Võimalik on ka nõustamine Skype’i teel.

Nõustamiskord kestab kuni 60 minutit ja maksab 45€. Kõige rohkem kasu saab nõustamiskorrast, kui informeerida nõustajat e-kirja teel enne esimest kohtumist, millistel teemadel on soov arutada ja millised on eelnevad kogemused taimetoitlusega. Lisainfo ja broneerimine: eliis.salm@vegan.ee

Eesti uudised

Laulupeol saavad kõhu täis ka veganid

“Selleks, et osade peoliste kõht tühjaks ei jääks, valmisid esmakordselt peo tarbeks ka vegansupid. Juba vanade eestlaste toidulauale kuulunud läätsed on toorainena valgurikkad ja toitvad, rassolnikus annavad lauljatele ja tantsijatele jõudu kõrge toitainesisaldusega kruubid,” selgitas Orkla Eesti toiduvaldkonna turundusdirektor Marek Viilol, et ka vegansupp peab olema toekas ja toitev. Laulupeol serveeritakse 26 000 portsjonit vegansuppi. Vaata lisainfot.

Tallinna Teeninduskoolis saab õppida vegankokaks

“Vegankokaks saavad Tallinna Teeninduskooli uuel õppeaastal esialgu õppida jätkuõppena need, kel juba kokapaberid taskus või omavad piisavat kompetentsi. Nii saavad taimetoiduhuvilised spetsialiseeruda just vegantoidu valmistamisele.” Lisainfo.

Tööpakkumised

Vigri kohvik ja Pelgupaik otsivad otsivad kokkasid. Vegankohvik Inspiratsioon pakub tööd ka teenindajatele.

Foto: Pelgupaik

Postimehe ajakirjanik: Veganlus võib tõesti maailma päästa

Reedel ilmus Postimehes Linnar Priimäe arvamuslugu “Veganlus kui rahvaste väljasuretusprogramm”. Sellele vastas õnneks Postimehe ajakirjanik Bretty Sarapuu:

“Vegan-teema puhul ei saa paraku üle ega ümber loomaõigustest. Millegipärast valutavad kõik südant, kui kassipojad klaaspurki surutult tapetakse või kui Aasias pistetakse vardasse koerašašlõkk. Ent kõigil läheb nina krimpsu, kui teemaks tuleb meie toidulauale jõudvate põrsaste tuimestuseta kastreerimine, munatööstusele kasutute kukktibude hävitamine hakkmasinates ja jutt sellest, et loomad tunnevad hirmu ja valu ning tõsiasi, et nad ei taha oma elupäevi armult puurides veeta ning seejärel jalgupidi tööstusliinile tõmmatult meie toiduks tükeldatud saada.” Loe edasi.

Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

Välismaa uudised

Tuletõrjuja kaebas oma tööandja diskrimineerimise pärast kohtusse

Kanada tuletõrjuja Adam Knauff, kes on üle 20 aasta vegan olnud, kaebas oma tööandja kohtusse, sest talle ei võimaldatud vegantoitu olukorras, kus ta ise ei saanud endale toitu muretseda.

2017. aastal pidi ta metsatulekahjude kustutamiseks viibima kümme päeva kodust eemal laagris ja tegema kuni 16-tunniseid tööpäevi. Tuletõrjujatele oli organiseeritud kohapeal ka toitlustus, kuid vegantoitu Knauff seal reeglina ei saanud ja kui sai, siis ei olnud see toitev ega sisaldanud valguallikaid. Knauff elas peamiselt batoonikeste peal, kuid raske füüsilise töö tegemiseks sellest ei piisanud.

Kui Knauff üritas tööandjale olukorda selgitada, suhtuti temasse üleolevalt ning ta saadeti koju. Nüüdseks on tuletõrjuja oma tööandja diskrimineerimise tõttu kohtusse kaevanud. Loe lähemalt.

Šotimaal avatakse peagi veganhotell

Juunis avatakse Šotimaal esimene veganhotell. Hotell Saorsa 1875 on täielikult loomsevaba, lisaks toidule pole loomseid materjale kasutatud ka mööblis, voodiriietes, pesuvahendites ega mujal.

“See on üks ilusamaid piirkondi maailmas ja me oleme põnevil, et saame koha avada inimestele, kes muidu ehk poleks siia sattunud,” rääkisid omanikud, kes on ka ise veganid. Loe lähemalt.

Vaade hotelli lähedalt. Foto: Saorsa 1875

Dilemma: Kas vegan peaks maksma kinni kellegi teise loomse roa?

Kuidas käituksid sina? Murelik lugeja küsib New York Times Magazine´is, et kas tema kui vegan peaks kinni maksma ärilõuna kliendiga, kes loomset tarbib. Kuidas selles olukorras käituda, et mitte toetada loomatööstust, aga samas kliendiga sõbralikke suhteid säilitada? Ajakirjanik soovitab võimaluse korral kohtumise veganrestoranis korraldada ning küsib vastu, et miks kardab vegan oma vaadete eest seista. Loe edasi.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.