31. mai 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Tõlkeartikkel: Kui soovid päästa tiigrit, päästa kõigepealt lehm – veganlus kaitseb meie planeedi looduse aardeid

“On kainestav mõelda, et alanud on planeedi kuues massiline liikide väljasuremine, mille suunas oleme viimased pool sajandit kas sihikindlalt – või siis autopiloodil – marssinud. Viiendik kõigist imetajate liikidest on nüüdseks ohus. Mis on meid sellesse kriitilisse punkti viinud? Suurel määral meie isu liha järele.

Ei kõla usutavalt? Tea, et aastal 2016 võeti igas tunnis maha saja jalgpalliväljaku jagu vihmametsa. Mõelda vaid, igas tunnis! Ja ainult selle nimel, et loomadel, kes lõpuks meie toidulauale jõuavad, oleks karjamaad.” Loe edasi.

Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

Vegankäsitöö: juurikatest kootud kampsun ja salatist heegeldatud vest?

“Mõiste «vegankäsitöö» kõlab ilmselt mõneti kummaliselt. Juurikatest ju kampsunit ei koo ja salatist vesti ei heegelda. Või kes teab? Tegelikult on ka taimsed ja sünteetilised materjalid käsitööliste seas alati au sees olnud, kuid neid pole varem veganlusega seostatud. Miks see siis nüüd on oluliseks muutunud?

Kui inimene hakkab veganiks, siis mõtestab ta ümber kogu oma senise elu ja tarbimisharjumused. Milliseid muutusi on veganlus kaasa toonud käsitööga tegelejatele? Mida nad veganitena materjalivalikul silmas peavad? Kas Eesti kauplustes jagub vegansõbralikke valikuid?” Loe lähemalt Postimehest.

Foto: Sirilin Keskla

Konverents veganite õigustest

“Aidates veganeid, aitame ka loomi,” lausus professor Carlo Prisco veganite õigustele pühendatud konverentsi avakõnes. Kuidas veganite õigused loomi aitavad? Sellel teemal arutlesidki üle maailma kokku tulnud advokaadid, aktivistid ja professorid 31. mail ja 1. juunil Milaano ülikoolis toimunud International Vegan Rights Alliance´i konverentsil. Kohal oli ka Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Kadri Sikk.

Telli tasuta veganluse teemalisi voldikuid!

Koostame ja prindime veganlusealaseid jaotusmaterjale, mida on võimalik tasuta tellida oma kogukonnas jagamiseks. Saadaval on voldikud:

* Sissejuhatus veganlusse
* Miks veganid piima ei tarbi?
* Miks veganid muna ei tarbi?
* Tervislik taimne toitumine (eesti ja vene keeles)

Saadame postiga tasuta iga voldikut kuni 50 tk (voldikut Sissejuhatus veganlusse kuni 25 tk). Võta meiega ühendust eestiveganselts@vegan.ee ja anna teada oma mobiilinumber ning kuhu pakiautomaati soovid voldikuid saada.

Arhiivist: Intervjuu dr Neal Barnardiga

Perearst dr Marta Velgan intervjueeris eelmise aasta 1. mail Eesti Vegan Seltsi korraldatud live ülekandes Facebookis tuntud USA arsti ja taimse toitumise eestkõnelejat dr Neal Barnard´i. Juttu tuli vegantoitumise ja tervise seostest, laste toitumisest ja Barnard´i meditsiinikeskusest, kus pannakse patsientide ravimisel rõhku just tervislikule toitumisele, samuti käsitletakse intervjuus riiklikke toitumissoovitusi. Intervjuud on võimalik siit järelvaadata koos eestikeelsete subtiitritega.

Eesti uudised

Tallinnas avati veganrestoran Tru Kitchen

Tallinna veganrestoranide kokkulugemine läheb juba keeruliseks ja ühe käe sõrmedel ei saa seda enam ammu teha. Sellegipoolest pakub iga järgmine vegantoidukoht palju rõõmu. Tru Kitchen on Facebookis silma jäänud oma maagiliste fotode ja sõnavõttudega. Minge vaadake järele, kas maagiat jagub ka kohapeale!

Foto: Tru Kitchen

Uus veganluse ja loomaõiguste teemaline blogi

Uue blogi kkadri autor on endine Loomuse juht Kadri Taperson. “Loomaõiguslus rikub inimese niimoodi ära, et kõik teised tegevused tunduvad mõttetumad ja tühised ükskõik kui huvitavad või austusväärsed need on. Kuidas saabki olla midagi olulisem kui just praegu vaevleb ebaloomulikes oludes nii palju loomi nagu ei kunagi varem inimkonna ajaloo vältel. Ehkki inimene ei ole loomadest kunagi nii palju teadnud kui täna. Muidugi pean ma silmas eelkõige imetajaid ja eelkõige nn põllumajandusloomi, aga mitte ainult. Maailm on valesti.” Loe edasi uuest blogist!

Intervjuu veganiga Eesti Päevalehes

Eesti Päevalehes ilmus põhjalik intervjuu pikaaegse vegani, saatejuhi ja Banaanisaare blogi autori Liisa-Indra Pajustega: “Minu elu teeb veganlus lihtsamaks. Mul on nii lihtsam igal tasandil, nii füüsilise tervise asjus kui ka vaimselt, sest ma ei pea oluliseks toetada lihahimu nimel loomade kinnipidamist, Maa kahjustamist, ookeanide reostamist. Eestis ega ka Euroopas pole taimetoitlus olnud varem nii kuum ja nõutud kui praegu. Kuid taimetoitlus on ainult pisike osa inimeste arusaamade muutumise teel. Me liigume üleüldisemalt vastutustundlikuma ja sõbralikuma ühiskonna poole.” Loe edasi siit.

Tõekuubikud Tallinnas ja Tartus

9. juunil kl 15 on Tallinna aktivistid oodatud Tõekuubikule Balti jaama. Tartu aktivistid kohtuvad samal ajal Raekoja platsis.

“”Tõekuubik” on rahumeelne paigalseisev meeleavaldus, mis sarnaneb kunstietendusele. See demonstratsioon tegutseb korrastatud viisil, mis aitab möödujate tähelepanu tõmmata ja neis huvi tekitada; me proovime pealtnägijaid veganluse juurde suunata, vesteldes nendega väärtuspõhiselt ja näidates neile videosid enim levinud viisidest, kuidas loomi ekspluateeritakse, ka kohalikes farmides.”

Välismaa uudised

Tsirkus, mis võlub hologrammidega

Saksamaal asuv tsirkus Circus Roncalli on maailmas esimene omalaadne, kus vangistatud ja piinatud loomade asemel näidatakse vaatajatele võimsaid hologramme. Vaata lähemalt.

Täna tähistatakse loomaõiguste päeva

Täna tähistatakse üle maailma loomaõiguste päeva, mille raames toimuvad rohkem kui 30 linnas New Yorkist Mumbaini matuserongkäigud inimeste tegevuste tõttu elu kaotanud loomade auks. Sellest võtavad osa kümned tuhanded leinajad. Kaasatud on ka tuntud nägusid, näiteks Los Angelese rongkäiku juhib veganist filminäitleja Joaquin Phoenix. Loe lähemalt.

Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

Leedus toimub veganfestival

Järgmisel laupäeval toimub Vilniuses Panorama kaubanduskeskuses kolmandat korda suvine Vegfest, kus on kohal üle 100 vegantoote pakkuja Leedust ja mujalt (ka Eestist). Päev läbi toimuvad loengud (ka inglise keeles), kokkamise õpitoad ja näidatakse filme. Vaata lisainfot.

Foto: Vegfest LT

Vegconomist: ärileht veganlusest

Kui sind huvitavad majandusuudised ja sa tahad teada, mida uut toimub veganärimaailmas, siis tasub jälgida lehte Vegconomist.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.