5. mai 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Uus blogipostitus: Vaimne vägivald ja kiusamine

“Mulle kuluks praegu tõesti hea nõu ära. Ma olen väsinud pidevast väärkohtlemisest, mille osaliseks saan ma alati, kui veganluse teemal sõna võtan. Mul on seda küll raske öelda ja tean, et see ei parandaks loomade olukorda, aga osa minust soovib vahel lihtsalt vaikida, et pääseda sest lõputust õudusest. /—/

“Mõned mu koolikaaslased on teinud minu kiusamisest mängu. Nad jälgivad iga mu suutäit ja siis levitavad minu kiusamiseks kuulujutte, et ma söön liha. Nad ahistavad mind Facebookis, jagades kõikide mu postituste all pilte surnud loomadest ja nende väärkohtlemisest. /—/

Kuidas tulla toime kiusamise ja väärkohtlemisega, kuidas seda ära tunda ja aru saada, millega on tegu?” Loe edasi siit.

Pakume abi

Kui sul on raske, tunned stressi või ärevust, siis võid pöörduda ka Eesti Vegan Seltsi kogemusnõustaja juurde. Kogemusnõustamisel pakub inimene, kes on isikliku taastumisloo järel läbinud riiklikult tunnustatud kogemusnõustamise väljaõppe, sarnases kriisis inimesele tuge. Kogemusnõustamine pole mõeldud raskemateks juhtudeks, millega tuleks pöörduda psühholoogi juurde, vaid toetab seda protsessi.

Retsept: vürtsikad nuudlid

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata retsepti siit.

Eesti uudised

Hanna Martinson võitleb loomade eest

Sportlandi uue kampaania üks nägudest on Hanna Martinson, kes ei karda välja öelda, et seisab julgelt loomade eest:

“Hanna tunnistab, et tal on kurb vaadata internetis levivaid kaadreid loomade väärkohtlemisest. „Ma olen väiksena vaadanud oma silmaga pealt, kuidas lehmale tagumikku elektrišokk antakse, kui ta ei ole nõus minema kastiauto peale, mis ta otsejoones tapamajja viib,“ avaldab ta. „Tol hetkel oli mul lehmast küll kahju, kuid pikalt ma selle peale ei mõelnud, sest tundus, et see on ju elu. Aga mul on hea meel, et selle nägemist mäletan, sest nüüd tean öelda, et see lehm sai väga hästi aru, kuhu ta viiakse, ja mul on kahju, et mul varem mõistus koju ei tulnud. See, et lehma ei võeta sooja teki alla magama ja tal ei ole kassi või koera kuju, ei tee teda rumalamaks või vähem väärtuslikuks elusolendiks ega anna õigust temaga halvasti käituda. Kahjuks aga oleme endale sellise õiguse võtnud.”” Loe edasi siit.

Foto: Marleen Muhuste

Nipid: energiarikkad taimsed toidud

“Täistaimse toidu energiatihedus on madalam suurel määral loomset sisaldavast toitumiskavast. See tähendab, et samas toidukoguses on keskeltläbi vähem energiat. Meist paljude jaoks on see pigem kasulik kuna tänapäevase elustiiliga võib kergesti kehamassiindeks natuke kõrgele tõusta. Kuid seades eesmärgiks lihasmassi kasvatamise, oleks kindlasti tarvis toidust rohkem energiat saada.” Loe lähemalt siit.

Taimetoidupäev Mustamäe Keskuses

Laupäeval (11. mail) toimub Tallinnas Mustamäe Keskuses taimetoidupäev! Avatud on laat ja päev läbi saab kuulata erinevaid loenguid. Oma lauaga on kohal ka Eesti Vegan Selts. Seltsi juhatuse liige Kadri Sikk peab loengu “Veganlus kui liikumine – põhjused ja tulemused”. Lisainfo.

Vigri kohvik avas taas uksed

Talvepuhkusel olnud Vigri kohvik avas 1. mail taas uksed. Nautida saab lõunabuffeed, erinevaid küpsetisi, smuutisid ja muud head. Kõik on loomulikult vegan.

Avati VeganPlus Take Away

Maitsvaid toite saab nüüd Tallinnas kaasa haarata ka VeganPlus-ist (Lootsi 8, III korrus). Menüüs on erinevad burgerid ja nagitsapraad.

Foto: VeganPlus

Selgusid parimad köögiviljakotletid, tofu, viinerid-vorstid ja alternatiivid lihale

Ajakirja Vegan uues numbris jagati auhindu parimatele vegantoodetele:

“Aasta esimeses numbris said medalid kaela taimsed piimad ja piimašokolaadi alternatiivid. Sel korral on teie ees igati põnevad taimsed kotletid, liha- ja vorsti alternatiivid. Enim hääli saanud tooted pälvivad lehemärgi kandmise õiguse, et paista poeriiulilt paremini silma ning jõuda aina suurema hulga inimeste toidulauale.” Loe võitjate kohta siit.

Veganblogid blogiauhindade jagamisel

Maikuus saab hääletada parimate blogide poolt. Blogiauhindade jagamisel kandideerib ka mitmeid veganblogisid. Meile jäi silma kuus veganite blogi:

  • Jummel juurikas (kategooria Elulised blogid)
  • Nullkulu (kategooria Kasulikud blogi)
  • Metsik aed (Kasulikud blogid)
  • Madis Mark (Kasulikud blogid)
  • Indrek Ilumäe (Spordiblogid)
  • Jürgen Külm (Spordiblogid)

Hääleta siin.

Välismaa uudised

Beyond Meat läks börsile

Tuntud ja ka Eestis laineid lööv taimsete lihaalternatiivide firma Beyond Meat astus neljapäeval aktsiaturule. Esimesel päeval müüdi 9,6 miljonit aktsiat 25 dollarit tükk. Aktsiate väärtus tõusis aga juba samal päeval 59,47 dollari peale. Firma väärtust hinnatakse hetkel on 3 miljardi dollari peale. Loe lähemalt siit.

Foto: Beyond Meat

Hinda lennufirmade vegantoitu

The Vegan Society ja Humane Society International alustasid kampaaniaga FlyVe, mille raames soovitakse tähelepanu pöörata vegantoitude saadavusele ja kvaliteedile lennureisidel. Lisa sinagi nende lehele oma arvustus!

Vegankruiis jõuab suvel ka Tallinna

Juulis teeb Saksamaalt sõitu alustav vegan kruiisilaev peatuse ka Tallinnas. 11 päeva kestva sõidu vältel külastatakse erinevaid Euroopa linnu ja jõutakse Venemaale välja. Laeval pakutakse vegantoitu. Meelt saab lahutada erinevate veganluse teemaliste programmide ja loengutega. Vaata siit lähemalt.

Lugemissoovitus: Miks inimõiguste eest võitlejad loomade õigustest ei hooli?

Kanada filosoofiaprofessor Will Kymlicka arutleb artiklis selle üle, miks loomaõiguste teemad pole inimõiguslaste seas endiselt eriliselt olulisel kohal. Kymlicka toob välja põhjused, miks inim- ja loomaõiguste eest võitlemine peaks käima käsikäes. Loe artiklit siit.

Uus raamat: A Better World Starts Here: Activists and Their Work

Äsja ilmus uus raamat, milles veganaktivistid üle maailma räägivad oma tegemistest. Inspireerivad esseed näitavad, kuidas igaüks meist saab maailma paremaks paigaks muuta. Vaata lähemalt siit.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.