4. august 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Tule koos meiega Arvamusfestivalile!

Eesti Vegan Selts korraldab sel aastal Arvamusfestivalil arutelu „Kullast kallim – väärtustepõhisest majandusest täna ja tulevikus“. Veganlus on inimõigus – õigus elada loomi ära kasutamata. Inimõigusena on veganlus lähedalt seotud teiste inimõigustega, mille eest seistes panustame iseenda parematesse võimalustesse elada vastavalt veganluse põhimõtetele, aga veelgi enam – seisame selle eest, et lõppeks loomade ekspluateerimine, millele on rajatud tänane majandus. Milline on tulevik, kus arvestatakse nii inimeste kui loomade vabadusega?

Arutelu toimub 10. augustil Paide Vallimäel Tulevikumajanduse alal kell 16.00-17.30. See on eesti keeles viipekeelse tõlkega. Lisainfot vaata siit.

Blogis: Keskkonnakaitsjad lähevad mandlite peale hulluks

“Väidet, et veganitoitumine on kõige keskkonnasõbralikum, vaidlustatakse sageli üksikute vegantoitude, nagu avokaado ja mandli, keskkonnamõju tõttu. Oluline on täheldada, et neid toiduaineid ei tarbi mitte ainult veganid – neid naudivad peaaegu kõik. Hoolimata sellest, et neid ei tarbi ega osta ainult veganid, on siiski nende kahjulik mõju tihti liialdatud, eriti kui võrrelda neid samaväärsete loomsete toiduainetega.” Loe lähemalt.

Vegan, kas saad piisavalt joodi?

Postimehes ilmus Eesti Vegan Seltsi toitumiseksperdi Florian Biesingeri artikkel joodi olulisusest: “Lihtne kiirtest hindamaks, kas saad veganina piisavalt joodi, sisaldab vastamist kahele küsimusele: (1) Kas oskad nimetada kolme peamist veganite joodiallikat? (2) Kas tarbid vähemasti ühte neist regulaarselt? Kui vastasid küsimustele eitavalt, on tõenäoline, et toidust saadavad joodikogused jäävad soovitatutest väiksemaks ega pruugi pikemas plaanis tagada joodipuudusest tingitud probleemide ärahoidmist.”

Retsept: Pavlova kook

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Eesti uudised

Vasta küsimustikule!

Tervise Arengu Instituut on läbi viimas põhjalikku taimetoitluse alast uuringut. Selle tarbeks on nad koostanud ettevalmistava küsimustiku, millele paluvad vastata kõigil, kes suuremal või vähemal määral teatud loomseid toite väldivad: “Ootame vastama nii inimesi, kes täielikult väldivad loomset päritolu toite, kui ka neid, kes väldivad osasid neist toitudest, püüavad neid süüa harvem või väiksemates kogustes.” Vastuseid oodatakse 25. augustini. Küsimustik avaneb siin.

Arst lastest ja veganlusest

Pere ja Kodu portaalis kirjutab arst Marta Velgan laste vegantoitumisest: “Kahjuks ei ole praegu laste taimse toitumise kohta tehtud piisavalt uuringuid. Need, mis tehtud, on liialt erinevad, et nende põhjal midagi põhjapanevat järeldada. Siiski võib loogiliselt öelda, et kui süüa maast madalast toitu, mis on madal kolesterooli, küllastunud rasvade ja lisatud suhkrute poolest, mis tagab madalama vererõhu, veresuhkru taseme ja kehakaalu ning seeläbi ennetab mitmeid kroonilisi haigusi, siis aitab see elada pikemat ja tervemat elu.”

Lugu veganperest

Pere ja Kodu avaldas ka loo ühest Eesti veganperest: “Mu tütar pole mitte kunagi söönud ei kohukest, keedumuna ega peekonit. Kui küsin Maya käest, kas ta tahab süüa siga, kanamuna või lehmapiima, siis saab ta mu peale pahaseks ja vastab, et ei taha. Mida ta siis süüa tahab? “Enda toitu!””

Vegfest ja vegantoitumine Tallinna TV-s

Tallinna TV saates “Terve tervis” räägiti Vegfestist ja tutvustati erinevaid vegantooteid, näiteks veganvorsti ja taimset kilu. Eesti Vegan Seltsi toitumisnõustaja Eliis Salm vastas aga vegantoitumist puudutavatele küsimustele. Vaata saadet järele siit.

VeganfEST 2019 jääb ära

MTÜ Vegan Väljasõit teatas eelmise nädala lõpus kurva uudise, et vähese huvi tõttu jääb selle suvine üritus ära: “Oleme oma tiimiga teinud peaaegu aasta jagu tööd, et augustis saaks toimuda üks äge vegan üritus. Kahjuks peame raske südamega teatama, et VEGANFEST 2019 JÄÄB ÄRA. Tagasilööke oli mitu. Peamine aga see, et korraldasime üritust vabatahtlikena ning ilma projektirahadeta, seega tugines ürituse kordaminek ainult piletimüügile. Üllatuslikult oli sel aastal piletimüük kordades väiksem kui varasematel aastatel ning sellest lugesime välja, et huvi sellise ürituse vastu ei ole. Võib-olla on juba piisavalt ägedaid festivale või äkki pole vegan piisavalt popp teema või äkki on lihtsalt tähtede seis vale. Ostame piletid tagasi kahe nädala jooksul. Palume kõigil pileti ostjatel meiega kontakteeruda veganvaljasoit@gmail.com.”

Veganfest jääb ära

Jätkuvad kliimastreigid Tallinnas ja Tartus

Igal reedel kell 12.00 toimuvad niii Tallinnas kui Tartus Fridays For Future Eesti korraldatud kliimastreigid: “Meie koduplaanet Maa on ainus teadaolev varjupaik elule. Meie oma kodu hävitamist käed rüpes pealt ei vaata ning oleme asunud tegudele.”

Fridays For Future Eesti

Välismaa uudised

Uus raport kutsub üles kasvuhoonegaaside vähendamiseks taimset toitu tarbima

Meediasse lekkis IPCC uus raport, mida ametlikult pole veel avaldatud. Seal on kliimakriisiga võitlemiseks pandud suur rõhk säästlikule maakasutusele, toiduraiskamise vähendamisele ja taimse toidu tarbimisele.

Uus-Meremaa terviseminister soovitab taimetoitu

Uus-Meremaa terviseministeerium andis juuli lõpus välja raporti, milles tutvustatakse meetodeid kliimamuutustega võitlemiseks. Seal tuuakse muuhulgas välja, et lihatootmine on keskkonnale kurnav ning tervishoiusektoril soovitatakse edendada taimset toitumist.

Londonis käivitati loomaõiguslik plakatikampaania  

Londoni kesklinna metroodes võib näha plakateid, mis pööravad tähelepanu farmiloomade olukorrale Ühendkuningriigis ja kutsuvad inimesi üles veganiteks hakkama. Kampaania eestvedaja on loomaõiguste organisatsioon Surge, mida veab tuntud veganaktivist Ed Winters (Earthling Ed). Plakatil näeb fotot räpastes tingimustes vaevlevast seast, mis on tehtud ühes tüüpilises briti farmis. Selle juures on tekst „Kas saame end tõesti kutsuda loomaarmastajate riigiks?“ ning üleskutse proovida veganlust.

 „Pilt näitab ilma liigse koleduseta tööstuse brutaalsust ja hirmu, mida loomad igapäevaselt tunnevad,“ rõhutab Winters. Ta loodab, et plakat paneb tarbijad loomatööstuse ohvrite peale mõtlema ning soovima loomi aidata: „Meie eesmärk on nende reklaamidega julgustada inimesi mõtlema selle vastuolu peale, et väidame, et armastame loomi, aga samal ajal toetame oma rahaga nende tapmist.“

Ilulõikustest saadud nahk asendab vähiuuringutes loomkatseid

“Ajal, mil üha rohkem hoolitakse loomade heaolust, on ka meditsiinis hakatud otsima alternatiivseid võimalusi loomkatsetele. Ühendkuningriigis tegutsev ettevõte Animal Replacement Centre (ARC), mis asub Londoni Queen Mary ülikooli juures, on leidnud selleks üllatava meetodi. Nimelt kasutavad nad oma uuringutes inimnahka, mis jääb üle ilulõikustest. Nahast saadakse rakke, mida laboris kasvatada ning mis omakorda aitavad infot saada näiteks nahavähi kohta.” Loe edasi.

Uus meetod võib säästa tuhandeid hiiri

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.