10. veebruar 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis ilmus tõlkeartikkel „Mida veganina elamine tähendab?“

“Vegansõbralike toodete ostmine ja tarbimine ei tee veel veganiks. Vegan olla tähendab, et meie mõtted ja tunded erinevad spetsiesistlikest arusaamadest, millega meid üles kasvatati. Veganina elamine saab teoks ainult peale seda, kui oleme mõistnud, kui ebaõiglane on teiste tundevõimeliste loomade kasutamine enda otstarbeks, nagu nad oleksid vaid meie tarbeks eksisteerivad tundetud objektid. Me ei osale enam nende ekspluateerimises, kuna mõistame, et neile laienevad samad põhiõigused, mida iseendale nõuame. Me ei osta vegansõbralikke tooteid mitte sel põhjusel, et neid peetakse tervislikuks või trendikaks, vaid sellepärast, et loomade kasutamist vältides austame nende õigusi.

Keskendudes veganlusele kui teatud tooteid vältivale eluviisile, paigutamata seda loomaõiguste konteksti, võib lihtsasti tekkida arusaam, et veganluse keskmes on tarbimine või trend, mitte õiglus.”
Loe siit edasi.

Purustame müüte!

Tihti arvatakse, et veganiks hakkavad vaid noored. Kuid tegelikkuses kaastunne vanust ei küsi. Selle tõestuseks loe ajakirja Tiiu veebruarinumbris ilmunud intervjuud “Orkestrant hakkas veganiks loomade pärast, hea tervis tuli boonusena kaasa” Eesti Vegan Seltsi liikme Kaja Kihoga. Kaja on pikaaegne vegan ning aktiivne loomade eest seisja.

Kirjuta lõputöö veganlusest

Eesti Vegan Selts kutsub erinevate erialade üliõpilasi kirjutama lõputööd veganluse ning inimeste-loomade vaheliste suhetega seotud teemadel. Oodatud on kriitilistest perspektiividest lähtuvad tööd. Pakume omalt poolt konsultatsioone, kuid põhiline juhendamine peaks siiski toimuma ülikoolipoolse juhendaja poolt. Huvi korral palume kirjutada eestiveganselts@vegan.ee. Pakume välja ka mitmeid teemasid.
Vaata lähemalt siit.

Veganreklaam Müürilehes

Uuest Müürilehest leiad Eesti Vegan Seltsi reklaami.
Müürileht on müügil Lehepunktides üle Eesti.

Reporteris räägiti veganlusest

Reporter tegi videoloo veganlusest ja selle üha kasvavast populaarsusest Londonis. Sõna sai ka Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Kadri Sikk, kes tutvustas veganliikumise olukorda Eestis. Vaata videot siit.

Vegan neljapäev: Soolane smuuti

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata selle nädala retsepti siit.

Oleme nüüd Twitteris

Eesti Vegan Selts tegutseb nüüd ka Twitteris (@Eesti Vegan). Samuti saate meie tegemisi jälgida Instagramis.

Eesti uudised

Kaks uut vegankohvikut

Sel nädalal avati Tallinnas kaks uut vegankohvikut: Elujanu ja Pelgupaik.

Kalamajas tegutsev Elujanu (Vana-Kalamaja 18) töötab MTÜ põhimõttel. Sealt leiab juba Elujanu food truck´ist tuttavaks saanud falafeli-wrapi ja juustuburgeri, aga ka palju muud maitsvat.

Telliskivis tegutsev Pelgupaik (Telliskivi 24) meelitab näljaseid aga aasiapärase toiduga.

Foto: Elujanu Facebook
Foto: Pelgupaiga Facebook

Sandra Vungil ilmus uus raamat

Tuntud blogijal ja vegankokal Sandra Vungil ilmus lasteraamat “Käpp ja Kapsarulliplaneet”. Loe siit lähemalt.

Valimiskompass loomasõpradele

Teisipäeval tutvustab MTÜ Loomus valimiskompassi, mis teeb loomadest hoolivatele inimestele valimised lihtsamaks.

Sõbrapäeval meeleavaldusele

Climate Save Estonia korraldab 14. veebruaril koostöös Climate Save Movement´iga kliimaprotesti “Vegan Sõbrapäev vihmametsade heaks: planeedi kopsud on suremas!” Brasiilia saatkonnas, et võidelda Amazonase vihmametsade eest.

Tutvu Gruusia köögiga

26. märtsil toimub Tallinnas töötuba, kus valmistatakse gruusiapärast vegantoitu. Töötoa käigus valmib:
1. Lobio (supp punastest ubadest)
2. Mkhali ja Mtšadi (spinat Kreeka pähklitega maisi leival)
3. Baklažaanid, paprika ja porgand Kreeka pähklitega
4. Moos Kreeka pähklitest ja Gruusia tee

Kas Veganfestile lähed?

MTÜ Vegan väljasõit kuulutas välja sellesuvise suurürituse kuupäeva. Pange juba varakult kinni 16.-18. august, et osaleda Viljandimaal toimuval veganite kohtumisel. Loe lisa.

Välismaa uudised

USA saab veganpresidendi?

Eelmise nädala lõpus teatas USA senaator Cory Brooker, et plaanib osaleda järgmistel presidendivalimistel. Brooker on juhtumisi ka vegan. Loe lähemalt.

Paavst veganiks?

Mittetulundusühing Million Dollar Vegan ärgitab paavsti paastu ajal keskkonna säästmise nimel vegantoitu sööma ning lubab vastutasuks annetada miljon dollarit paavsti poolt valitud organisatsioonile. Kampaaniale on oma näo andnud mitmed tuntud veganid, sh 12-aastane veganaktivist Genesis Butler, muusik Moby ja näitleja Joaquin Phoenix.

Samas on kampaania saanud juba ka kriitikat. Näiteks viidatakse asjaolule, et tegemist on justkui altkäemaksuga, kuid eetilist ja õiglast käitumist ei saa osta. Samuti kritiseeritakse kampaaniat vastuolulise ja probleemse katoliku kiriku kaasamise pärast.

Miks ja kuidas õigustatakse lihasöömist?

BBC-s ilmus artikkel, mis käsitleb lihasöömise moraalsust. Artiklis vaadeldakse, miks ja kuidas lihasöömist õigustatakse. Loe lähemalt siit.

———-

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga.
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.