13. aprill 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Uued blogipostitused

Veganlus ja LGBT+ õigused – ühe mündi kaks külge

Ajakirjas Vikerkaar ilmunud artikkel on nüüd täismahus loetav ka vegan.ee blogis: “Kuskil pole võimustruktuuri meelevaldsus aga ilmsem kui selle alumises otsas, looma kategoorias, mille defineerime meie kui inimesed, koondades selle sildi alla lugematul hulgal äärmiselt erinäolisi olendeid, keda ei ühenda sageli midagi muud peale selle, et nad pole inimesed – ometi räägime neist kui ühest ja samast hääletute tegelaste grupist. Olgugi et need oleme meie, kes neid kuulata ei taha ega oska. /—/

Kui ideoloogia on muutunud „normaalseks“, tähendab see, et kehtivate sotsiaalsete normidega kaasaminek pole mitte ainult soovituslik, vaid on nii laialt aktsepteeritud, et igasugune kõrvalekalle tundub ebanormaalne. Neid norme on lihtne järgida seda ise teadvustamata, sest kõik teevad nii. Normaalseks muutunud ideoloogia järgimist tunnustatakse, kõrvalekaldumist aga ei soosita või isegi karistatakse. /—/

Loomade puhul öeldakse, et on normaalne neid süüa ja tarbida. Kuigi enamus seda ei taju, on tegemist siiski ideoloogiaga, mis on niivõrd normaliseeritud, et loomade tarbimisest loobumine nõuab teadlikkust ja tahet.” Loe edasi.

Veganretseptide kogumik sööklatele. Helsingi ülikoolis töötatakse välja kliimasäästlikke lahendusi

“Kevadel tehakse koostööd kooli-, ülikooli- ja personalisööklatega, kes valmistavad klientidele projekti retseptide järgi vegantoite. Koostööd tehakse kaheksa sööklaga pealinna piirkonnast Põhja-Soomeni.

Aasta lõpus tehakse 30 valmisretsepti avalikus retseptikogus kõigile kättesaadavaks. Selleks et kliimasäästlikku taimetoitu oleks lihtsam valmistada, korraldatakse toitlustusteenuse pakkujatele ka koolitusi, mis teevad alustamise lihtsamaks.” Loe lähemalt.

Retsept: peedipasta

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata retsepti siit.

Eesti uudised

Laulu- ja tantsupeol saab täistaimset suppi!

4.-7. juunil toimuval laulu- ja tantsupeol ei jää ka veganid nälga, sest valikus on kaks täistaimset suppi: rassolnik ja läätse-köögivilja supp.

Vegan brunchid Tartus

Tartus toimuvad juba mitmendat aastat igal laupäeval vegan brunchid. Hilist hommikusööki saab nautida GenGöök’is. Vajuta siia, et järgmist üritust mitte maha magada.

Vegan potluck Tartus

Tartlastel on veel rõõmustamist, sest 19. aprillil on kõik huvilised kutsutud vegan potluckile! “Võta ühes vegan söök ja soovi korral sõber. Kõik on teretulnud veetma toredat reedest pärastlõunat maitsva vegan toidu ja sõbralike inimestega. Eriti hinnas on koduköögi meistriteosed ja katsetused.”

Raamatuesitlused Tartus ja Tallinnas

Gorilla Press kirjastus esitleb uusi raamatuid: Anniina Ljokkoi «Väikeste veganite lemmiktoidud» ja dr Joel Fuhrman «Kuulikindlad lapsed. Tagage oma lapsele haigusteta elu». Esitlustel vestlevad Anniina Ljokkoi ja dr Ants Haavel. Esitlused toimuvad 22. aprillil kell 18.00 Tartu Kaubamaja Apollos ja 24. aprillil kell 18.00 Solaris Keskuse Apollos. Lisainfo.

Aita kaasa lõputöö valmimisele!

Tallinna Tehnikaülikooli tudeng uurib oma lõputöö raames Eesti organisatsioonide kuvandit. Aita töö valmimisele kaasa ja vasta sellele küsimustikule.

Mitmekesisuse päev keskendub toidule

17. aprillil toimub Mitmekesisuse päev: “Mitmekesisuse päeva fookuses on toit! Mitmekesine toit teeb meid terveks ja õnnelikuks, maailma maitsed pakuvad põnevaid elamusi, uudsed toorained valmistavad avastamisrõõmu. Toit on oluline osa kultuurist ning selle taga on mitmekesised inimesed ja lood.”

Sel päeval teevad toidukohad üle Eesti ka taimseid eripakkumisi. Vaata lähemalt.

Pane kalendrisse kirja: Taimetoidupäev Mustamäe Keskuses

11. mail toimub Tallinnas Mustamäe Keskuses taimetoidupäev. Kohal on ka Eesti Vegan Selts. Seltsi juhatuse liige Kadri Sikk peab seal loengu “Veganlus kui liikumine – põhjused ja tulemused”. Tule uudistama! Pane ennast kirja siin.

Kevadpühade eel: ole vegan

AS DAVA Foods Estonia munafarmis avastati hiljuti salmonelloos, mistõttu hukati 55 000 kana. Mõtle pühade eel ka kanadele, kes julmas munatööstuses kannatavad ja jäta munad ostmata. Loe munatööstuse kohta lähemalt siit.

Foto: Jo-Anne McArthur / Animal Equality

Välismaa uudised

Loengusari Berliinis

Aprillist juulini toimub Berliinis loengusari, mis ühendab endas looma- ja soouuringud. Loengud on tasuta ja kõigile avatud. Osad loengud on saksa, osad inglise keeles. 2. juulil teeb seal ettekande Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige ja Tallinna Ülikooli õppejõud Kadri Aavik teemal “Interlinked Oppressions, Solidarity Politics and Intersectional Alliances”.

Veganite meeleavaldused Austraalias

Nädala alguses toimusid Austraalias suurejoonelised veganite meeleavaldused. Aktivistid blokeerisid sõiduteid ja aheldasid ennast tapamaja külge. Eesmärk oli tähelepanu pöörata loomade olukorrale ning kutsuda inimesi üles veganiteks hakkama:

“Me tahame, et inimesed hakkaksid veganiteks. Me tahame, et inimesed lõpetaksid loomade vastu suunatud julmuse toetamise. Loomad kannatavad viisil mida enamus meist ei suudaks iial ette kujutada. Lahenduseks ei ole suuremad puurid, vaid loomade vabastamine.”

Meeleavaldused tõid kaasa palju pahameelt ning mitukümmend protestijat arreteeriti. Kuid leidus ka toetajaid, kes tunnistasid, et kuigi meeleavaldus on ebamugav, on veganitel loomade osas õigus.

Meeleavaldusel kutsuti inimesi üles vaatama loomatööstuse teemalist tasuta dokumentaalfilmi “Dominion”, mida vaadatigi 48 h jooksul 55 000 korda.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.