14. juuli 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis: “Nad ei ole siin maailmas meie jaoks, vaid meiega koos”

Eesti Vegan Seltsi püsiannetaja Anny Drobet, kirjutab sellest, miks ta on otsustanud seltsi toetada: “3 miljardit looma tapetakse iga päev. Iga p ä e v. Kas kujutate ette sellise mahuga hirmu ja valu kogust? Mina mitte. Jah, maailm, kus me elame, ei ole täiuslik. Kaugeltki mitte loomade jaoks, kelle pärast olen ma eetiline vegan. Annetamine on teine viis, kuidas ma saan loomi veel rohkem aidata. Aitan neid organisatsioone, kelle vaated ja eesmärgid kattuvad minu omadega.” Loe edasi.

Anny Drobet

Eesti Vegan Seltsi liikme artikkel Delfis

Seltsi liige Farištamo Eller kirjutab oma hiljutistest juhtumitest seoses veganlusega: “Mind ajendasid kirjutama mitu vastandliku emotsiooniga juhtumit. Üks neist leidis aset juunikuus. Istusime kolleegidega lauda, mulle pakuti midagi ja vastasin, et ei, ma ei soovi, olen vegan. Ja siis minu vastas istunud noormees vaatas mulle silma ja lõi mu pahviks: “Aitäh, et sa seda teed.”” Loe ka tema teistest kogemustest.

Kui ka sul on veganlusega seoses mõtteid, mida soovid kirja panna ja teistega jagada, siis võta meiega ühendust eestiveganselts@vegan.ee.

Arhiivist: Kuidas jääda veganiks: Miks on oluline tunda end „normaalsena“

“Me teame, et veganlus ei keerle meie ümber. Natukene ebamugavust ei tohiks olla suur asi selle kõrval, mida loomad  igapäevaselt läbi peavad elama. Ometigi peame jääma realistlikuks. Veganiks hakkamine on paljudele inimestele suureks katsumuseks. Asi ei ole lihtsalt vanadest lemmiktoitudest loobumises ja uute maitsetega harjumises, vaid ka sellise suuna valimises, mis tähendab suuresti ühiskonnas vastuvoolu ujumist. Sõltuvalt sellest, kes sa oled, kus sa elad ja milline on sinu tutvusringkond, võib selline valik mõjuda teistele võõrastavalt.” Loe edasi.

Retsept: Makaronid lillkapsakastmega

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Eesti uudised

Arvamusfestivalil: loomad ja moetööstus

“Loomad on pikalt olnud seotud moetööstusega. Õnneks on maailm pidevas muutuses ja tänapäeval on järjest enam inimesi endale teadvustanud, et loomade kasutamine moetoodetena ei ole enam vajalik. Tekkinud on palju jätkusuutlikke alternatiive, mille tootmiseks ei pea põhjustama kannatusi elusolenditele. Mida saavad erinevad huvigrupid veel ära teha, et loomsete materjalide kasutamine moetööstuses lõppeks? Missuguseid alternatiivmaterjale täna pakutakse ja millised on nende kitsaskohad?” Kõigest selles kuuled 10. augustil kell 17.00-18.30 Arvamusfestivali Väärtuste alal.

Kodumaal toodetakse taaskasutatud materjalidest vegan jalanõusid!

“KIRA baleriinade pealiskangaks on taaskasutatud puuvill, sisevoodriks innovaatiline taaskasutatud plastpudelitest valmistatud õhuke vilt ning tallaks patenteeritud tehnoloogial ümbertöödeldud rehvid.” Loe lähemalt.

Avalikustati Tallinna Vegfesti kava

27. juulil saab Tallinna Vegfestil nautida mitmete tuntud artistide loomingut ning kuulata põnevate esinejate loenguid.

Selgusid VeganfESTi esinejad

Ka MTÜ Vegan väljasõidu korraldatud VeganfEST on avaldanud esialgse esinejate nimekirja. Nende hulgas on näiteks arst Marta Velgan, toitumisnõustaja Eliis Salm, Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Kadri Aavik, loovisik Dagmar Kase ja keskkonnateadliku maailmavaate eestkõneleja Marek Strandberg. VeganfEST toimub 16. augustil Viljandimaal.

Elupaikade kadumine ja kliimamuutus ohustab Eestis umbes tuhandet liiki

Ka Eesti loodus ei jää kliimamuutusest puutumata: “Eestis on viimase 50 aasta jooksul välja surnud 1% kõikidest hinnatud liikidest — umbes sadakond taime, seent ja looma. „Vahel jääb avalikest aruteludest kostma, et Eesti on justkui kaitstud saar, kus liikide seisund on parem kui mujal maailmas, aga tegelikult surevad liigid välja ka siin, meie enda silme all,” rõhutab keskkonnaameti looduskaitseosakonna nõunik Agu Leivits.” Loe lähemalt Eesti Päevalehest.

Toimus meeleavaldus kalade heaks

Rühmitus Tallinn Fish Save korraldas laupäeval merepäevade raames esimese meeleavalduse, et pöörata tähelepanu kalade tapmisele ja kasutamisele. Ühtlasti otsib Tallinn Fish Save kaladest hoolivaid vabatahtlikke, kellel oleks aega nende tegemistesse panustada.

Tööpakkumised

Töötajaid otsib peagi Tallinnas avatav vegankoht Rohekohvik. Samuti otsib abikäsi restoran Plant.

Rohekohvik

Elujanu kohvik lõpetab tegevuse

Elujanu teatas sel nädalal kurva uudise, et sulgeb juuli lõpus oma Kalamajas tegutseva kohviku. “See kuu jääb Elujanu kohviku jaoks viimaseks. Selles formaadis enam edasi minna ei jaksa. Olgugi, et raske südamega, peame tõdema, et muutus on ainuke konstant, mis on püsiv. Niiet kui veel polegi jõudnud külla või tahaks mõne vana lemmikuga meie menüüst hüvasti jätta – nüüd on selleks ülim aeg!”

Välismaa uudised

Jaden Smith avas kodututele mõeldud vegantoiduauto

“Hollywoodi staari Will Smithi poeg muusik Jaden Smith avas oma 21. sünnipäeval Los Angeleses heategevusliku toiduauto “I Love You Restaurant” (“Ma armastan sind” restoran), kus jagati kodututele tasuta veganitoitu,” vahendas Õhtuleht.

Tennist saab nüüd ka loomasõbralikult mängida

Tennisepallid pole üldiselt loomasõbralikud, vaid on tihti valmistatud villast. Reketikeeled on aga traditsiooniliselt tehtud lehma sisikonnast toodetud materjalist. Selleks, et ka veganid ja teised loomadest hoolivad inimesed saaksid rahuliku südamega tennist mängida, lõi start-up Sheeps vegantooteid koondava portaali, kust tennisehuvilised leiavad valiku loomsevabu tennisepalle, -reketeid, jalatseid ja rõivaid. Praegu vahendavad nad juba olemasolevaid tooteid, kuid aastaks 2020 plaanitakse turule tulla ka enda toodetud tennisepallidega.

Uus lehekülg statistikahuvilistele

Veganism Impact Report vahendab loomsete toodete tarbimisega seotud statitsikat, et visuaalselt näidata, milline oleks ühiskond, kui tänastest lihasööjatest saaksid veganid. Lehel ringi uudistades saad valida, milline näeks välja maailm, kus näiteks 100% või 40% inimestest oleksid veganid või milline oleks maailm, kus keegi pole vegan.

USA arstid: Piima tarbimine on iganenud

Arste koondav ühing The Physicians Committee for Responsible Medicine ärgitab USA uutest toitumissoovitustest piima välja jätma. Toitumisekspert Susan Levin rõhutab, et soovitus piima tarbida on iganenud ja toob kaasa terviseriske. Võrdluseks tuuakse Kanada uued toitumissoovitused, kus eraldi piimatoodete gruppi ei ole

Toeta uue lasteraamatu sündi!

Ühisrahastusplatvormis Indiegogo kogutakse raha uue vegan lasteraamatu väljaandmiseks. Raamat I Am Not Food näitab armsate piltide ja positiivsete sõnumite abil, et loomad ei ole toit.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.