31. märts 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Otsime vabatahtlikke tõlkijaid ja eesti keele toimetajaid!

Kas sul on tõlkimise/toimetamise kogemus või filoloogiaharidus? Kas tahaksid aidata kaasa loomaõiguste ja veganluse arengule Eestis? Kas sul on aega, et kuus umbes üks artikkel tõlkida või paar artiklit toimetada?

Kui vastasid neile küsimustele “jah”, siis võta meiega ühendust aadressil eestiveganselts@vegan.ee. Kui sul on olemas näide mõnest oma varasemast tööst, siis võid selle samuti meile saata.

Tõlkijaid otsime eelkõige suunal inglise-eesti. Kui aga oled hoopis mõnes teises keeles osav, võid samuti meiega ühendust võtta.

Loodi inimõiguste koda

Õiguskantsleri juures asub nüüd inimõiguste nõukoda! Nõukoja üks liikmetest on Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Kadri Sikk, kes seisab seal veganite õiguste eest ning tutvustab murekohti, mis veganitel ette tulevad, kui meie huvidega ei arvestata.

Kadri rõhutab, et veganlus on Euroopa Inimõiguste Kohtu hinnangul veendumus, mille alusel tuleb tagada võrdne kohtlemine, ning loodab tulevastel aastatel näha positiivseid arenguid veganitele põhiseaduslike õiguste tagamisel.

Nõukoja eesmärk on nõustada õiguskantslerit inimõiguste kaitse ja edendamise teemal ning seeläbi parandada inimõiguste olukorda Eestis. Sinna kuulub 50 liiget, kelle seas on puuetega inimeste, eakate ning laste ja noorte õiguste kaitsmisel kogenud inimesi, samuti asjatundjaid võrdse kohtlemise, sotsiaalhoolekande, vägivallaennetuse, hariduse ja teaduse, tervishoiu, geenitehnoloogia, meditsiinieetika, tööõiguse, isikuandmete kaitse, rahvuse ja keele, usuvabaduse või keskkonnakaitse alal.

Vikerkaares ilmus artikkel veganlusest

Kadri Sikk (Eesti Vegan Selts) ja Kristiina Raud (Eesti LGBT Ühing) kirjutavad märtsikuu Vikerkaare numbris veganlusest ja LGBT+ õigustest.

“Veganite ja LGBT+ aktivistide peal mängitakse sageli läbi sarnaseid hirme: et miks surutakse teistele peale oma maailmavaadet või et lapsi tuleb selliste ohtude eest kaitsta. See ei tähenda, et LGBT+ inimesed ja veganid oleksid kuidagi ühesugused grupid või et veganite, vähemuste ja loomade rõhumist saaks pidada ühesuguseks. Küll aga ühendab meid asjaolu, et eksisteerime samas mõttesüsteemis, mis on hierarhiline ja sügavalt ebavõrdsust soosiv, mõjutades meie elu ka eri kogemuste korral sarnaste mehhanismide kaudu.”

Retsept: toorspagetid avokaado-herne kastmega

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata retsepti siit.

Eesti uudised

Loomade tunnistamine tapamaja juures

Save Movement Eesti korraldas kolmapäeval Rakveres tapamaja juures juba viienda vigil’i, kus sooviti loomadele nende viimsel teekonnal armastust avaldada. Vaata ülevaadet ja videot Maalehest.

Perearst Le Vallikivi toetab veganlust

Eilses Arteris oli Intervjuu Perearstide Seltsi juhi Le Vallikiviga. Muuhulgas räägiti veganlusest, millesse Vallikivi suhtub toetavalt. Lisaks toetab ta veganlaste võimalust saada lasteaias vegantoitu. Loe edasi.

Hiiumaal toimub infopäev veganlusest

Kärdla Põhikoolis toimub 23. aprillil infopäev taimetoitlusest ja veganlusest.

Toitustajatele ja toiduhuvilistele mõeldud 5-tunnise koolituse käigus tehakse Vegan Restoran V koka Grete Millneri ja MTÜ Loomuse juhataja Kadri Tapersoni juhendamisel selgeks, mida sööb taimetoitlane, mida vegan, millised on taimse toitumise mõjud tervisele, millised tootegrupid on taimetoitlastele sobivad, kes on olulisemad tootjad ja tarnijad Eestis.

Päeva teises pooles valmistatakse koos Vegan Restoran V kokaga lihtne taimne lõunasöök. Lisainfo ja registreerimine.

Ilmus uus eestimaalaste tervisekäitumise uuring

Tervise Arengu Instituut avalikustas uue tervisekäitumise uuringu, millest selgus, et paari aasta jooksul pole eestimaalaste toitumisharjumused oluliselt paranenud: “70% protsenti sööb vähem köögivilju kui on soovituslik (vähemalt 300 g päevas); 46% sööb vähem puuvilju-marju kui on soovituslik (vähemalt 200 g päevas).” Loe lähemalt.

Vaata ka kokkuvõtet eelmisel aastal tehtud lõpuööst, kus uuriti taimetoitlaste tervisekäitumist.

Ilmus uus Eesti Vegan Podcasti saade

Veganluse teemalise taskuhäälingu “Eesti Vegan Podcast” uues saates intervjueeriti Kadrit, kes tegutseb Võrumaal ettevõttes Vana-Võromaa Vegan. Ettevõtte rajajad on õed Kadri Karu ja Triinu Guerrin. Nad toimetavad permakultuuri põhimõtteid austavas aias, teevad täistaimseid toite ja annavad oma parima maailma päästmiseks. Kuula saadet siit.

Märka siili!

Eesti Metsloomaühing tuletab meelde, et lehehunnikute all võivad loomad ja linnud magada:

“Käes on kevad ja sellega seoses hakkavad inimesed ka aedades prahti põletama. Eesti Metsloomaühing palub väga, et enne kui Sa selle tiku tõmbad veendu selles, et seal okste ja prahi sees ei ole ühtegi elusolendit magamas või näiteks linnupesa, kus sees juba munad. Selleks kõige parem viis on hunnik tõsta teise kohta, sest esialgsel vaatlemisel ei pruugi neid näha! Inimese läheduses metsloom ja ka osad linnuliigid peidavad ennast ja nii võivadki nad kahjuks märkamata jääda.

Paneme südamele, et kui oma aias prahti põletad, peavad olema kindlasti täidetud ohutuseeskirjad! Tulekahju avastamisel teata sellest hädaabinumbril 112! Kulu põletamine on Eestis aastaringselt seadusega keelatud ja rahatrahviga karistatav tegevus.”

Välismaa uudised

Vegan sai sõimu tõttu pangalt kompensatsiooni

Jaanuaris pöördus üks Suurbritannia vegan NatWesti panga poole, et saada laenu vegantoitumise kursusel osalemiseks. Abi ja nõu saamise asemel sõimas aga klienditeenindaja vegani läbi, öeldes muuhulgas, et “kõiki veganeid tuleks näkku peksta”.

Vegan nimega Vee pöördus seepeale Rahvusvahelise Veganite Õiguste Alliansi (IVRA) poole, kes tegeleb veganite õiguste kaitsmisega. Loe edasi.

Earthlig Ed’i TEDx kõne on nüüd avalik

Tuntud inglise veganaktivist Earthling Ed pidas aasta alguses TEDx ürituse raames Lundi ülikoolis loengu veganlusest. Vaata seda Youtube’ist järele.

Rahvusvaheline loomaõiguste konverents Luxemburgis

Septembris toimub Luxemburgis taas rahvusvaheline loomaõiguste konverents, kuhu tulevad kokku aktivistid ja eskperdid üle maailma. Konverentsil on mitmel korral esinenud ka eesti veganid ja loomaõiguslased.

Soodushinnaga (35 eurot) saab pileteid konverentsile osta kuni 30. aprillini. Kohapeal lisandub toitlustuse tasu (kogu toit on loomulikult vegan). Konverentsil osalejatele pakutakse ka odavat ööbimisvõimalust telkides. Vaata lähemalt.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.